Úvod > Co chcete dělat? > Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží
Památky

Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží

Když v roce 1903 stavěli v Plaňanech kostel sv. Jana Křtitele, stavitel škudlil na materiálu, do základů navezl zvětralý kámen a za posledních 112 let se věž naklonila o 1 metr.
Když pojedete po silnici od Prahy na Kolín padnou vám do očí věže kostelů. První co každého napadne je – taková „vesnice“ a má dva kostely? Ale pozor – vesnice je městysem a kostely tu jsou ve skutečnosti tři, byť ten nejmenší sloužil původně jako synagoga.
 
Na počátku 20. století přestal starý kostel postačovat potřebám rozrůstající se obce a tak se rozhodovalo, zda ho rozšířit, nebo postavit kostel nový. Naštěstí románský kostel zůstal uchován a o kousek vedle vznikl v letech 1908 až 1913 velkolepý pseudogotický kostel sv. Jana Křtitele. Na jeho stavbě se ale nehorázně šetřilo a také díky použití nekvalitních materiálů hrozil již kolem roku 1930 sesutím.
 
Celých 54 metry vysoká věž se postupně naklonila až na dnešní odchylku 1 metr a tak musela přijít záchrana. Kostel byl zpevněn, klenba byla nahrazena betonovým stropem a věž zafixována. I tak ale patří místní šikmá věž k těm nejzajímavějším u nás. Dnes se kostel může pochlubit zrekonstruovanou střechou a novým křížkem.
 
Areál obou kostelů doplňuje ještě barokní děkanství z 18. století a renesanční zvonice z roku 1587, postavená nákladem tehdejšího držitele Plaňan Šimona Mírka ze Solopysk. Dnes uvnitř naleznete výstavu o historii plaňanských zvonů a zvonů z okolních kostelů, ale také kopii renesančního zvonu Petr, který byl přelit v roce 1962 po zničení toho původního při požáru věže. Na zvon dochází zvonit dobrovolníci z místního občanského sdružení Plaňanští zvoníci, kteří zajišťují i průvodcovskou službu po místních památkách.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Obora v Poděbradech

Penzion Obora v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj
Kavárna a pražírna Zrníčko

Kavárna a pražírna Zrníčko

Český Brod, Středočeský kraj
Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj