!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Drnholec
Památky

Zámek Drnholec

Renesanční zámek mezi městy Znojmem a Mikulovem nechal postavit císařský vojevůdce a diplomat Kryštof z Tiefenbachu, který drnholecké panství koupil v roce 1578. Zámek i jeho obyvatelé zažili mnoho zajímavých historických událostí.
Zámek stojí na vyvýšeném místě nedaleko řeky Dyje. Jedná se o třípatrový objekt obdélného půdorysu s valbovou střechou. Nádvorní průčelí je zdobeno ve střední části nízkým trojosým rizalitem, členěným velkým pilastrovým řádem s iónskými hlavicemi a završeným trojúhelníkovým štítem.

Dnešní stavba byla postavena na místě někdejšího středověkého hradu. V průběhu času pak byl renesanční zámek přestavěn do podoby obdélníkového městského paláce. V 18. století byla stavba upravena rodinou Trautmannsdorfů. Interiér budovy byl vyzdoben zejména v přízemí a v prvním poschodí četnými štukami. Kolem zámku vznikl anglický park a bažantnice. Po smrti posledního bezdětného majitele Rudolfa z Tiefenbachu byla z panství vytvořena studijní nadace pro šlechtickou mládež (pro 8 studentů, z nichž každý pobíral 400 zl. ročně), která byla v roce 1777 připojena k šlechtickému konviktu v Olomouci a v r. 1828 k Tereziánské vojenské akademii ve Vídeňském Novém Městě. V důsledku nadační správy ztratil zámek funkci rezidence a noví správci nechali zbořit dvě ze tří křídel zámku. Dnes je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky, ovšem stavba chátrá a již několik let se nabízí k prodeji.
 

Zajímavosti z historie hradu a jeho obyvatel

Panství Drnholec bývalo značně výhodné, poněvadž jím procházela obchodní cesta z Moravy do Rakouska a naopak. Bohužel to sebou často neslo vpády četných vojsk. V době husitské stáli Lichtenštejnové na straně krále Zikmunda, který byl na drnholeckém hradě také jejich hostem.

V roce 1578 se stal Drnholec vlastnictvím Kryštofa ze štýrského roku Tiefenbachů. Nový majitel osídlil pusté vesnice a osady v okolí novým obyvatelstvem. Další z rodu Tiefenbachů, Fridrich se na počátku 17. století přidal na stranu arciknížete Matyáše, proti císaři Rudolfu II. (Matyáš táhl před Drnholec do Brna) a v roce 1611 se dokonce zúčastnil tažení proti císaři. Fridrich byl také předním „odbojářem“ moravských stavů a po porážce stavovského povstání jej 28. května 1621 v Innsbrucku popravili.

Na druhé straně barikády stál Fridrichův bratr Rudolf z Tiefenbachu, jenž zachovával věrnost císaři a vyznamenal se v bitvě na Bílé hoře a císař Ferdinand II. jej bohatě odměnil. Ve své závěti pak Rudolf Tiefenbach odkazuje zámek vzdělávací nadaci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020
30.10.
Dušičkové guláše

Dušičkové guláše

Drnholec, Jižní Morava
25.9.
Hotařova zábava

Hotařova zábava

Drnholec, Jižní Morava
11.12.
Drnholecký jarmark

Drnholecký jarmark

Drnholec, Jižní Morava
25.9.
Drnholecké vinobraní

Drnholecké vinobraní

Drnholec, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí