!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Slanisko Novosedly
Příroda

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly

V mokřinách jihomoravské obce Novosedly se nachází jedno z posledních zachovalých stanovišť slanomilné vegetace, chráněné jako Přírodní rezervace Slanisko Novosedly. Rostou zde chráněné druhy slanomilné vegetace a místo je domovem vzácných obojživelníků i hmyzu.
Slanisko Novosedly je přírodní rezervace na okraji obce Novosedly, pod jihozápadním okrajem Dunajovických kopců. Za vznik slaniska mohou solí nasycené usazeniny dávného moře, které tvoří zdejší horninové podloží. Druhým faktorem je teplé a suché podnebí, které způsobuje vzlínání prosolené půdní vlhkosti a usazování solí na povrchu. To vyhovuje slanomilné vegetaci.

Dominuje zde mochna husí, jitrocel přímořský, štírovník tenkolistý a ostřice oddálená. Lze zde spatřit i ostrůvky s porosty zblochance oddáleného, kuřinky solné a pampelišky besarabské. V rákosí se skrývá kuňka obecná, ropucha obecná a skokan štíhlý.

Přírodní rezervace zde byla vyhlášena roku 1993 na ploše 2 ha. Chráněné území zaujímá mokřad a loučka na severním okraji obce. Součástí rezervace je malý rybníček, v parném létě vysychající a pastvina využívaná k pasení domácích zvířat (nejčastěji husí a koz). Dnešní PR stále patří k významným lokalitám svého druhu v ČR.
Zobrazit více
18.6.
Novosedelské sklepy open

Novosedelské sklepy open

Novosedly, Jižní Morava
11.12.
Drnholecký jarmark – zrušeno

Drnholecký jarmark – zrušeno

Drnholec, Jižní Morava
16.4.
Košt vín

Košt vín

Dobré Pole, Jižní Morava