Úvod > Co chcete dělat? > Vyhlídka Kamenná hlava u Českých Žlebů na Šumavě

Vyhlídka Kamenná hlava u Českých Žlebů na Šumavě

Příroda
Vyhlídka Kamenná hlava se nachází na trase Zlaté stezky směrem z Českých Žlebů ke hranici s Bavorskem. Za průzračné viditelnosti jsou z vyhlídky vidět až zhruba 130 kilometrů vzdálené Alpy.
Z vyhlídky lze dohlédnout na Stožec se Stožeckou skálou, hřeben s nejvyššími horami celé Šumavy od Třístoličníku po Plechý (1378 metrů) a masív Smrčiny za ním. Vyhlídku nalezete pod Trojmezím u zaniklé šumavské osady Kamenná hlava, na trase Zlaté stezky vedoucí z Volar směrem k hranici s Bavorskem. Rozhledna leží na žluté turistické trase, asi 1,5 km od Českých Žlebů. Tady mohou všichni pohodlně zaparkovat a před startem se také občerstvit.

Ti co si chtějí dopřát delší trasu, mohou ještě vyrazit směrem na Krásnou Horu nebo přes hranici do Bavorska třeba až k 10 kilometrů vzdálené rozhledně Haidel, která nabízí jiné výhledy, samozřejmě i zpět do Čech směrem na východ. Všechny vyhlídkové věže nechal NP Šumava vyrobit ze dřeva, které mělo původně zetlít v lesích.

Ve středověku procházela osadou České Žleby prachatická větev Zlaté stezky. Název osady pravděpodobně pochází ze středověku, kdy zde soumaři putující po stezce zastavovali na odpočinek a napájeli zde dobytek ze žlabů. První písemné zmínky o osadě jsou až z roku 1709. Největší rozkvět, ale i největší tragédii zaznamenala tato nejvýše položená osada jižní části Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava v minulém století. Ve třicátých letech minulého století zde bydlelo přes 1000 obyvatel převážně německé národnosti a byly zde čtyři hostince a hotely s ubytováním, pět obchodů se smíšeným zbožím, pošta s telefonem a telegrafem, finanční stráž, lékař a desítky živnostníků a řemeslníků.

Po Mnichovské dohodě z roku 1938 zde zůstali už jen obyvatelé německé národnosti, kteří byly po válce odsunuti. Kousek za osadou vyrostla železná opona a dosídlení pohraničí se zde prakticky nekonalo. V poválečných letech zde byla zrušena pošta a v roce 1967 byl zbořen i barokní kostel sv. Anny. Dnes je na místě bývalého kostela pouze pamětní kámen, u kterého se každoročně, v období kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie, konají česko-německé mše.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jižní Čechy
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jižní Čechy