Úvod > Co chcete dělat? > Městys Strážný s kaplí Panny Marie
Kríž u Kaple Panny Marie
"> Kríž u Kaple Panny Marie "> Kaple Panny Marie na Kamenném vrchu "> Kaple s puvodní drevenou zástavbou "> Prestavba kaple v roce 1935 "> Prestavba kaple v roce 1935 "> "> "> Kulturák Strážný ">
Přidat foto
Kultura

Městys Strážný s kaplí Panny Marie

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834.
Již v dávné minulosti, přibližně od počátku 14. století zdolávala stráženskou kotlinou těžce proniknutelný hraniční šumavský hvozd vimperská větev Zlaté stezky. Na této kupecké obchodní tepně, která spojovala bavorský Pasov s českým vnitrozemím a po níž karavany nákladních soumarů přivážely do Čech nejrůznější druhy zboží, vznikla v roku 1689 osada Kunžvart.

Své jméno dostala podle nedalekého hradu, který po staletí střežil bezpečnost jak na Zlaté stezce, tak na samém pomezí Českého království. Teprve později se vžil nový název obce Strážný.   Nově vzniklá obec se velmi rychle rozrůstala. Její prudký rozvoj dokazuje i ta skutečnost, že už v roce 1833 Strážným procházela mezinárodní silnice z Prahy do Pasova a v provozu byla jedna z prvních autobusových linek v Čechách. V r. 1844 získala obec právo tří výročních trhů a byla označována za městečko.  

Městys Strážný nezapomíná na svou bohatou historii a tak se na území městysu postavil odpočívadlo Zlaté stezky, které připomíná fakt, že Strážný patřilo mezi velice významné obchodní tepny. Odpočívadlo je záměrně vystavěno do půdorysu hradu Kunžvart, aby tuto dřívější dominantu Strážného symbolicky připomínalo. Uvnitř odpočívadla návštěvník může využít moderních technologií a vyhledat si bližší informace. Severozápadně nad Strážným po cestě na zříceninu hradu Kunžvart se tyčí Kamenný vrch na kterém můžete nalézt kapli Panny Marie postavené roku 1834. Kaple stojí u jedné ze sjezdovek Skiareálu ve Strážném. Stavba prošla rekonstrukcí a v roce 2014 byla znovu vysvěcena. Objekt je vybaven odpovídajícím mobiliářem. 

Podle pověsti lidé na dlouhých rolích východně od Strážného často vyorají šavle, podkovy a jiné válečnické náčiní – kdysi se tam strhla velká bitva. Duchové padlých se často o půlnoci řítí přes pole s divokým rytířem z Kunžvartu a jeho družinou v čele. Běda tomu, kdo by sebou nepraštil k zemi, když nad ním zuří divoká bitva! Kdo by zůstal stát nebo se podíval vzhůru, byl by temnými silami zahuben.   Aby bylo Strážný živou pulzující obcí, kde se žije nejen minulostí, ale také přítomností, rozhodli se zastupitelé Strážného obnovit tradici dřívějších kulturních zařízení s typickou českou hospodou, kde se mohli lidé scházet a společně trávit čas. Aby se zde měli obyvatelé ke setkávat, nezávazně si povídat a řešit i některé drobné problémy, využijí zastupitelé uvolněné budovy k vybudování Kulturáku Strážný

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jihočeský kraj
Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Horní Vltavice, Jihočeský kraj