Úvod > Aktuality > Vyšlápněte si na nejhezčí kopce v republice
Vyšlápněte si na nejhezčí kopce v republice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Vyšlápněte si na nejhezčí kopce v republice

  • Vydáno26. října 2021
Rádi zdoláváte hory, vrchy a kopce? Tak to pro vás máme výzvu – vystoupejte na nejmalebnější kopce české kotliny! Tentokrát nemyslíme ani nejvyšší nebo s nejkrásnějším výhledem, ale takové, které vás v krajině uchvátí svým tvarem, vzhledem anebo dominantním postavením.

Zebín v Českém ráji

ZebínI když Zebín u Jičína dosahuje jen 399 m n. m. tvoří tento čedičový kuželovitý vrch výraznou dominantu jičínské kotliny. Vznikl výronem magmatu přibližně před 20 milióny lety. Od konce 12. století stával na Zebíně hrad. Dnes je na vrcholku kaple svaté Máří Magdaleny postavená roku 1700.
 
Větší část svahů Zebína je porostlá starými třešněmi a ojedinělými ořešáky. Z vrcholu je krásný rozhled po celé jičínské kotlině, za příznivého počasí můžete vidět Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hbřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor či Bradlec. Na vrchol se dostanete po červené značce z obce Železnice anebo z Jičína od Valdštejnské lodžie.
 

Milá mezi Mostem a Louny

vrch MiláZ desítek kopců Českého středohoří vás určitě zaujme vrch Milá (510 m), která je zdaleka viditelná ze silnic a silniček mezi Lovosicemi, Mostem a Louny. Jedná se o skalnatý čedičový vrch kuželovitého tvaru se zaobleným vrcholem, který je z části zalesněn. Horu obklopují lány polí, podél vede stromová linie s cestou.
 
Hora je domovem množství chráněných rostlin, nachází se zde například nejzápadnější stanoviště violky obojetné nebo česneku tuhého. Žije zde mnoho druhů hmyzu, ze savců například mufloni. V roce 2019 zde byla nově vysazena kolonie sysla obecného, který je u nás přísně chráněn a v současné době je na pokraji vyhubení. Na vrchol Milé se dostanete po modré turistické značce buď z obce Milá anebo z Bělušic. Odměnou vám bude nádherný rozhled do okolí.
 

Vladař nedaleko Žlutic

Vrch VladařVrch Vladař (693 m) je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor. Výrazná hora sloužila v prvním tisíciletí před Kristem jako hradiště, jehož obyvatelé ovládali okolí. Dle nálezů keramiky se datuje tvrziště již do mladší doby bronzové, období lidu popelnicových polí (cca 1300 – 800 př. n. l.).
 
Později se toto místo proslavilo za husitů. Na podzim roku 1421 se zde husité bránili pod vedením Jana Žižky z Trocnova, při ústupu od hradu Krasíkova, velké přesile landfrýdu plzeňských vojsk pánů z Plavna. Po třídenním obléhání vojsk se husitům podařilo prolomit obléhání a prchnout do pevného Žatce. Na náhorní planině kopce Vladař se nachází vyhlídka, z které je pěkný rozhled do okolní krajiny. Nejsnadněji se dostanete na vrchol z obce Záhořice nebo Vladořice.
 

Zelený vrch u Cvikova

Zelený vrchZelený vrch (586 m) je výrazný zalesněný znělcový kopec, vyčnívající asi 1,5 km severovýchodně od Cvikova. Na svahu kopce se nachází Schillerova vyhlídka, která nabízí krásné výhledy.
 
Na jižním úpatí kopce se ukrývají pozůstatky bývalého Lesního divadla a na severním svahu je Uhlířská skála (481 m), nazvaná podle dávného pálení milířů. Lesní divadlo nechal v bývalém pískovcovém lomu vybudovat cvikovský ochotnický spolek v roce 1920.
 

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku

Růžovský vrchRůžovský vrch (619 m) v NP České Švýcarsko tvoří čedič, jež pronikl na povrch při vulkanické činnosti pískovcem. Horu, která je nejvyšším bodem Českého Švýcarska, nazývají místní také Děčínská Fudžijama a nutno podotknout, že si je „Růžák“ z japonskou horou docela podobný.
 
Na jeho svazích se nachází zachovalý původní les s bohatým bylinným podrostem. Jedinou vadou na kráse může být vrchol bez výhledu. Zato zde žije sýc rousný nebo žluna šedá. Výhodou je také, že vrch nepatří mezi vyhledávané turistické cíle, takže budete mít les jen sami pro sebe. Pokořit vrch můžete například po žluté značce ze Srbské Kamenice.
 

Klíč v Lužických horách

vrchol KlíčVýrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Pokud vyšplháte až na vrchol, kam vede relativně namáhavá turistická cesta s převýšením zhruba 400 metrů, nebudete litovat.
 
Za jasného počasí jsou odtud vidět Krkonoše, Jizerské hory, České a Saské Švýcarsko, Krušné hory i bájná hora Říp. Na jihozápadním úbočí hory je až 60 m vysoká, místy převislá skalní stěna s rozsáhlým suťovým polem. Stezku na vrchol upravili alpinisté z Nového Boru už roku 1893. Přístup na Klíč je možný z obce Svor, cca 3,5 km po červené značce.
 

Hora Kotel v Krkonoších

hora KotelKrkonoších se považuje za jednu z nejkrásnějších hor Kotel (1435 m) nedaleko Dvoraček. Kupovitý vrchol tvoří svory s vložkami křemenců. Jedná se o výrazný vrchol, na jeho svazích se nacházejí bunkry, které tvořily součást prvorepublikového hraničního opevnění.
 
Jihovýchodní svah Kotle prudce spadá lavinovými drahami do ledovcových karů – Velké a Malé Kotelní jámy, které jsou chráněným územím s bohatou horskou květenou. Samotný vrchol Kotle je nepřístupný a nevedou na něj značené stezky – jedná se totiž o I. zónu Krkonošského národního parku.
 

Bukovec v Jizerkách

BukovecHora Bukovec (1005 m) je výrazný čedičový vrch na východním okraji Jizerských hor. Svým kuželovitým tvarem tvoří dominantu horské osady Jizerka. Je zde přírodní rezervace s rozlohou téměř 60 ha, její hranice kopírují úpatí hory. Byla vyhlášena pro raritní čedičové výlevy, které jsou největší v celých Jizerských horách.
 
Z vrcholu je za dobrého počasí rozhled také na západní část Krkonoš. Pod vrcholem Bukovce na jeho JV úpatí jsou patrny stopy po důlní činnosti a starých lomech. Na vrchol vede zelená značka od hotelu Jizerka.
 

Oblík na Šumavě

oblíkVrchol Oblík (1225 m) je jedním z nejkrásnějších šumavských vrcholů s pozoruhodným výhledem. Jedná se o nezalesněný vrchol blízko obce Srní. Hora je významným vyhlídkovým místem v Národním parku Šumava severozápadně od Modravy. Se svojí výškou se řadí mezi 100 nejvyšších vrcholů ČR.
 
Na vrchol Oblíku vás dovede červená a modrá značka z Modravy anebo žlutá a modrá z Prášil. Výprava na tento vrchol však nebude snadná, z obou míst je to k hoře cca 9 km.
 

Meluzína v Krušných horách

vrch meluzínaNa dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se nachází Meluzína (1097 m), bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části Krušných hor. Zároveň je čtvrtou nejvyšší horu české části Rudohoří.
 
Pro vrchol je charakteristické výrazné ploché temeno, které spolu s dominantním Klínovcem tvoří charakteristikou siluetu, viditelnou i z velkých vzdáleností. Horu s mohutnými skalisky na vrcholu tvoří eklogit, velmi tvrdá hornina, zvětrávající pomaleji než okolní ortoruly. Vznikl metamorfózou ve velkých hloubkách (až 40 km). Na vrchol Meluzíny se dostanete buď cestou Traverz Klínovce anebo z rozcestí Pod Meluzínou na silnici 233, nad obcí Háj.
 

Mravenečník v Jeseníkách

jeseníkyVrchol hory Mravenečník (1343 m) se nachází v přírodní rezervaci Rubaniska a je vzdálen jen asi necelý kilometr od horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. I když na jeho vrchol nevede žádná značka, jedná se o jeden z nejkrásnějších vrcholů v Jeseníkách.
 
Mohutný masiv Mravenečníku je tzv. kerným pohořím, kdy tektonicky vyzdvižené kry omezené zlomy jsou zlomovými svahy odděleny od okolního nižšího terénu. Vzhledem k tomu, že vrchol hory pokrývají horské louky bez porostu stromů, je z něj nádherný kruhový výhled na okolní kopce. Na jeho západním okraji stojí tři stožáry větrné elektrárny.
 

Masiv Ondřejník v Beskydech s vrcholem Skalka

OndřejníkOndřejník (964–890 m) sice nepatří k nejvyšším beskydským vrcholům, zato panorama Moravskoslezských Beskyd si bez něj nelze představit. Přestože patří spíše k nižším vrcholům, Beskydy jsou z něj vidět jako na dlani, a zvláště pak za jasných podzimních dní! Jeho příkré a vysoké svahy často využívají paraglidisté.
 
Skalka je nejvyšší vrchol masivu Ondřejníku i celé Podbeskydské pahorkatiny. Leží mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Frenštátem pod Radhoštěm. Dostanete se sem pohodlně od chaty Ondřejník nad Frýdlantem anebo Jezevčí stezkou z Kunčic, či po žluté z Čeladné.
 

Stolová hora na Pálavě

Stolová horaStolová hora (459 m) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.
 
V době bronzové vzniklo na Stolové hoře opevněné sídliště. První stopy osídlení tohoto místa však pocházejí již z počátku pozdní doby kamenné, kdy tam žili lidé s kulturou nálevkovitých pohárů. Těm, kteří se na vrchol kopce vydají hora nabídne hezký výhled do okolí – za pěkného počasí je toho vidět hodně, například Mikulov s Turoldem a Svatým kopečkem.
Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Zelený vrch s vyhlídkou u Cvikova

Zelený vrch s vyhlídkou u Cvikova

Zelený vrch (586 m) je výrazný zalesněný znělcový kopec, vyčnívající asi 1,5 km severovýchodně od Cvikova. Na svahu kopce se nachází Schillerova vyhlídka.

Kopec Ondřejník v Beskydech

Kopec Ondřejník v Beskydech

Osamocený horský hřbet mezi Kunčicemi pod Ondřejníkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Nadmořská výška kopce je 964 metrů.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Vrch Kozinec v Orlických horách

Vrch Kozinec v Orlických horách

Vrch Kozinec se nachází v podhůří Orlických hor mezi Žamberkem a Letohradem. Na jeho vrchol vede velmi úzká pěšina nad příkrými srázy a jsou odtud nádherné výhledy. Jeho nadmořská výška je 544 metrů.

Vrchol Oblík na Šumavě

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.

Vrch Oblík v Českém Středohoří

Vrch Oblík v Českém Středohoří

Bezlesá silueta dominantního, 509 m vysokého vrchu Oblíku na jižním okraji Českého středohoří je nedílnou součástí krajinného panorama města Loun.

Vrchol Houpák v Brdech

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Přírodní rezervace vrch Milá

Přírodní rezervace vrch Milá

Vrch Milá je typickým osamoceným kopcem Ranského středohoří a nabízí nádherný rozhled do okolí. Jedná se o skalnatý čedičový vrch kuželovitého tvaru se zaobleným vrcholem, který je z části zalesněn. Horu obklopují lány polí, podél vede stromová linie s cestou. Na JZ úpatí leží stejnojmenná ves.

Vrchol Koruna v Broumovských stěnách

Vrchol Koruna v Broumovských stěnách

Koruna je strmý vrch nad obcí Božanov v Broumovských stěnách na území CHKO Broumovsko. Leží v nadmořské výšce 769 m.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Leží v nadmořské výšce 693 m na pravém břehu řeky Střely. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor.

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Vrchol Smrk – dominanta Beskyd

Vrchol Smrk – dominanta Beskyd

Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se nachází krušnohorská tisícovka (1091 m n.m.) – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří – Meluzína.