Úvod > Aktuality > Čtyři místa, na nichž vám budou mazat med kolem pusy
Čtyři místa, na nichž vám budou mazat med kolem pusy
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Čtyři místa, na nichž vám budou mazat med kolem pusy

  • Vydáno3. října 2019
Nic nezahřeje v sychravé podzimní dny lépe než horký čaj s medem či medovina. Sladké speciality si v říjnu budete moci vychutnat na tradičních slavnostech či jarmarcích. Užijte si výlety na čtyři místa, které budou na podzim sladké jako med.

MedV evropské kuchyni sehrával tradiční med důležitou úlohu až do 17. století, byl totiž hlavním sladidlem ještě před třtinovým a řepným cukrem. Ze sladké pochoutky se připravovaly oblíbené perníčky, ale i kvašený nápoj medovina. Ta až do 13. století držela krok s vínem a pivem – české země dokonce patřily mezi její významné dodavatele – další léta ale přinesla úpadek výroby. Dlouhou tradici má u nás především Karlštejnská medovina, která byla nejrozšířenějším kvašeným nápojem na území Českého království až do doby Karla IV. Specialitou je také Luženská medovina vyráběná kvašením včelího medu z křivoklátských lesů.
 

Za včelami a medem na Hanáckou včelu

včela na plástviMezinárodní včelařská výstava s názvem "Hanácka včela" se koná právě v těchto dnech od 3. až do 6. 10. 2019 na v Olomouci, jako součást podzimní Flory Olomouc. Včelímu království je zasvěcen celý pavionu G.

Na místě je možné zakoupit včelařské potřeby a produkty. Dále je k dispozici poradna pro včelaře a různé přednášky. Přednášky se budou konat po celý den, a to v sobotu 5. 10. v historické Oranžerii.
 

Medový jarmark v Plzni

medNa medových specialitách od včelařů z celého Plzeňska si v neděli 6. října pochutnáte ve městě proslulého výrobou piva. Plzeň na Koterovské návsi připravila pro své návštěvníky Medový jarmark s prodejem medu i včelařských potřeb. Zajímá-li vás, co všechno se dá ze sladké dobroty uvařit, nevynechejte ve 13:30 hodin medovou kuchařskou show.

Program dále doplní hudební vystoupení, zábavné soutěže i naučné hry pro děti. Zároveň se během dne v Sokolovně uskuteční přednáška na téma jak včelí produkty slouží včelám a lidem. Určená je pro odborníky i nadšené laiky. Vstup na akci je zdarma.
 

Slavnosti medu a vína v Novém Městě na Moravě

MedDalší medovou akcí, která se navíc snoubí s lahodným moravským vínem jsou 18. a 19. října 2019 Slavnosti medu a vína v Novém Městě na Moravě. Čeká vás prezentace vinařů, prodej a ochutnávky vína; prodej medu, medoviny a dalších produktů. V pátek bu de hrát k tanci a poslechu Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, v sobotu vás čeká Ivan Mládek a Banjo Band, Hoochachoos a ve 20:00 se můžete těšit na Tingl Tangl.
 

Medové slavnosti ve Špindlerově Mlýně

medOchutnávky medoviny, ale i medu a perníčků si letos budete moci užít také v horském městečku Špindlerův Mlýn, a to 26. října. Medové slavnosti začnou v 11:00 otevřením jarmarku s tradičními řemesly, krkonošskými potravinami a medovými výrobky.

Na pódiu se postupně vystřídá divadlo pro děti folková i roková muzika, ktera vám zpříjemní nákupy a ochutnávky. Užijete si pouliční divadlo Kramáři, kapely Ladybirds, The Others či Elvis Presley revival.

Závěr slavností bude patřit od 18 do 21 hodin nočním zážitkům na obří houpačce nebo bungee trampolínách v Adventure parku Yellow Point.

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů.

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel

Mezi Rudnou u Prahy a Radotínem najdete unikátní prosklený včelín, kde můžete sledovat nejen včely, ale i včelaře doslova z několika centimetrů a přitom se nemusíte bát žihadel. Včelín je tak přizpůsoben především hromadným návštěvám školních dětí a dalších skupin, bezpečnost je na prvním místě.

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Včelařský skanzen Humpolec

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Medová stezka Štramberkem

Medová stezka Štramberkem

Zpříjemněte si putování na Trúbu poznáním Medové stezky. Ve čtyřech krátkých zastaveních, které se nachází v blízkosti repliky klátového úlu, se dozvíte něco o historii chovu včel nejen na území Moravy, ale i přímo ve Štramberku.