!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně
Památky

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.
Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof navrhli současné nádraží tak, aby večer přímo zářilo téměř jako noční obloha. Osvětlení prostor totiž míří nejen dolů, ale i nahoru, kde se odráží od reflexního nánosu na konstrukci. Jednou ze změn na Zvonařce je obrácené pořadí nástupišť – první z nich je přesunuto na nejsevernější konec nádraží k nové odbavovací hale. Středem nádraží vede chodník s orientačními cedulemi, ze kterých lze zjistit základní informace o jednotlivých spojích. Z centrálního chodníku se dá odbočit na jakékoliv nástupiště.

Autobusové nádraží Brno Zvonařka se začalo budovat roku 1977, provoz byl zahájen 1. září 1978. Tehdy však nádraží ještě nemělo střechu. Ta byla dostaven až mezi lety 1981–1985. Jednalo se o masivní konstrukci nad nástupišti, která plnila nejen funkci střechy, ale také parkoviště pro čekající autobusy. Ostatně tato funkce byla po modernizaci zachována. Celý terminál byl nepřetržitě využíván až do podzimu 2019, kdy začala generální rekonstrukce nádraží.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 21. 1. 2021