Úvod > Co chcete dělat? > Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně
Památky

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.
Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof navrhli současné nádraží tak, aby večer přímo zářilo téměř jako noční obloha. Osvětlení prostor totiž míří nejen dolů, ale i nahoru, kde se odráží od reflexního nánosu na konstrukci. Jednou ze změn na Zvonařce je obrácené pořadí nástupišť – první z nich je přesunuto na nejsevernější konec nádraží k nové odbavovací hale. Středem nádraží vede chodník s orientačními cedulemi, ze kterých lze zjistit základní informace o jednotlivých spojích. Z centrálního chodníku se dá odbočit na jakékoliv nástupiště.

Autobusové nádraží Brno Zvonařka se začalo budovat roku 1977, provoz byl zahájen 1. září 1978. Tehdy však nádraží ještě nemělo střechu. Ta byla dostaven až mezi lety 1981–1985. Jednalo se o masivní konstrukci nad nástupišti, která plnila nejen funkci střechy, ale také parkoviště pro čekající autobusy. Ostatně tato funkce byla po modernizaci zachována. Celý terminál byl nepřetržitě využíván až do podzimu 2019, kdy začala generální rekonstrukce nádraží.

Provozovatel

Tourbus - ÚAN Zvonařka

Zvonařka 411
602 00 Brno
Tel.:
+420 543 163 111
Email:
tourbus@tourbus.cz
WWW:
www.tourbus.cz
WWW:
https://www.k4.cz...
GPS:
49,185840 16,616438
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Potrefená Husa Brno

Potrefená Husa Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram Espresso Bar v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Spirit bar v Brně

Spirit bar v Brně

Brno, Jihomoravský kraj