Úvod > Co chcete dělat? > Unikátní gotická Sedlecká monstrance
Památky

Unikátní gotická Sedlecká monstrance

Chrámová klenotnice katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele dává návštěvníkům možnost obdivovat skvosty úzce spjaté se sedleckým klášterem, jde o originál Sedlecké monstrance.
Dominantou katedrální chrámové klenotnice je tzv. Sedlecká monstrance, pocházející z konce 14. století. Jde o bohoslužebný předmět, který slouží k uchování hostie v tajemství eucharistie – nekvašený chléb se během křesťanské bohoslužby proměňuje v tělo Ježíše Krista. Monstrance se používají od 11. století, kdy naplno začala být tato úcta podporována církevními představiteli.

Sedlecká monstrance je jednou z pouhých 10 dochovaných gotických monstrancí v Evropě a podle posledních poznatků jde o nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě.

Její podoba vychází z architektury Petra Parléře, dvorního stavitele císaře Karla IV. a mj. stavitele chrámu sv. Víta v Praze nebo chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Monstrance zřejmě nebyla vyrobena přímo pro sedlecký klášter, nicméně mu byla věnována v souvislosti s kutnohorským Bratrstvem Božího Těla.

Tento Klenot je 97 cm vysoký a váží 4,7 kg. Je vyroben z pozlaceného litého stříbra. Do Sedlce se vrátil po 10 letech z Národní Galerie v Praze.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Muzeum Lega v Kutné Hoře

Hotel Muzeum Lega v Kutné Hoře

Kutná Hora, Středočeský kraj
Hotel U Kata

Hotel U Kata

Kutná Hora, Středočeský kraj
Hotel Mědínek

Hotel Mědínek

Kutná Hora, Středočeský kraj