!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Trezor historie - prohlídky protileteckého krytu na Praze 4
Zážitky

Trezor historie - prohlídky protileteckého krytu na Praze 4

Vydejte se na ojedinělou prohlídku dodnes funkčního protileteckého krytu na Praze 4, poblíž metra Budějovická. Součástí prohlídky je také unikátní, stálá výstava unikátních historických pokladen, v současné době jediná v celé České republice!
Prohlédněte si dobové prostory dodnes funkčního protileteckého krytu, který díky doplňujícím bezpečnostním mechanizmům fungují jako trezorový prostor. V rámci návštěvy se seznámíte s různými typy trezorů v otevřených polohách (při náletu lze využít k uložení cenin). Dále se seznámíte s funkční šlapací zubařskou vrtačkou bez využití elektrického zdroje, neboť i při náletu mohou bolet zuby. K vrtačce je k dispozici zubařské křeslo staré více než 100 let i se starožitným plivátkem. V trezoru jsou vystaveny lékařské instrumenty a to nejen pro zubařské zásahy, ale vybavení lze využít i pro drobné operativní zásahy. Též je možno zahlédnout dnes již starožitný ruční měděný hasící přístroj, ruční sirénu a jiné atributy.

Zajímavý je pohled na dobovou strojovnu vzduchotechniky, která funkčně filtruje v případě potřeby vzduch do všech prostor krytu, který v době míru je odkazán na přirozené větrání přes větrací komoru. Ve strojovně se lze potěšit pohledem na různé druhy protiplynových masek, některé pochází z ještě z II. světové války a jsou německého původu. Ve strojovně jsou umístěny 2 kusy polních vojenských telefonů, doplňující ojedinělý exemplář historického funkčního telefonu s návodem na číselníku, jak postupovat při volání. Též se zde podíváte na pěkné exempláře el. motorů (generals motors, Baťa) demonstrující umnou pečlivost tehdejších výrobců.

Další prostory obsahují vystavené exponáty především z oboru obchodního a řemeslného, které přiblíží v individuálním pojetí období, kdy cvakot šicích strojů a cinkot příjmových a registračních pokladen byl na krejčovských dílnách, v koloniálech, v kavárnách, hotelích apod. na denním pořádku. Ojedinělá pražská výstava unikátních pokladen, a to nejen od největšího výrobce National Cash Register z Daytonu – Ohio vás dojmově pohltí spolu s nezbytnými doplňky jako jsou váhy a závaží rozličných typů a zásobníky na kávu. V místnosti, která se demonstruje užitkovými předměty z období českého venkova lze spatřit celou škálu dobových předmětů, včetně roztomilých kamínek na petrolej s mosaznou plotýnkou. Samozřejmě i zde se dospělí mohou vrátit do let, kdy je zajímali plechová autíčka, zejména hasičská, na kterých jsou usazeni plechoví hasiči.

Um rukou řemeslníků byl vždy odkázán na kvalitním nářadím ať již se jednalo o použití různých ocelových klíčů, některých s bizartními tvary, ručních mechanických brusek, , v rámci el. nářadí hranaté vrtačky, úžasná první sbíječka s mosaznými prvky, či v oboru truhlářském dokonalé dřevěné nářadí s ocelovými břity, což prezentuje expozice ručního a el. nářadí doplněna i o soliterní exempláře z oboru holičství. Dominantní je úniková nouzová cesta pro případ rozboření domu při náletu, která je elekrifikována.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019