Úvod > Aktuality > Přivítejte jaro na Pálavě, v pavlovském Archeoparku nebo v Mikulově
Přivítejte jaro na Pálavě, v pavlovském Archeoparku nebo v Mikulově
"> "> "> "> "> "> ">

Přivítejte jaro na Pálavě, v pavlovském Archeoparku nebo v Mikulově

Vydáno 28. února 2019 Památky
Svěží zelená tráva, rašící listy stromů a záplavy petrklíčů, tradičních poslů jara: takové může být předjaří na Pálavě. Vypravte se za krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu, do Mikulova anebo do Archeoparku v Pavlově. Nemusíte čekat na jaro, v sobotu 2. března bude v Archeoparku mimořádně otevřeno!
Chcete se jen tak toulat po úbočích Pálavy anebo vyšplhat až na vrchol a rozhlédnout se do okolí ze zříceniny gotického strážního hradu Děvičky? Pokud máte strach, že výstup je příliš náročný, nebojte se: například z centra Pavlova to k hradu nejsou ani dva kilometry a čeká vás převýšení necelých dvě stě metrů. Zkrátka jarní procházka, kterou zvládne téměř každý – navíc vás celou cestu povede naučná stezka Děvín. Přibližně o půl kilometru a padesát výškových metrů víc čeká ty, kteří plánují výlet z Dolních Věstonic, vypravit se sem můžete i z Klentnice, Perné nebo Horních Věstonic.
 

Krajina jako obrázek 

Pohled z vrcholků Pálavy je krásný v každé roční době, ale víte, že ještě před pár desítkami let byl docela jiný? Tam, kde se dnes lesknou hladiny tří Novomlýnských nádrží, se na soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky táhly lužní lesy a stávala tu vesnice Mušov. Před třiceti lety romantická krajina definitivně zmizela pod vodou, dnes ji připomíná kostelík sv. Linharta na ostrůvku uprostřed prostřední nádrže. Dostat se k němu ale dá jen v zimě, když Nové Mlýny zamrznou.
Která místa na Pálavě stojí za vidění? Třeba Stolová hora a zříceniny Sirotčího hrádku nad Klentnicí; právě tady na jaře objevíte záplavy žlutých petrklíčů, navíc s krásným výhledem na masiv Děvína. Kouzelné jsou i výhledy do vinic přes bíle kvetoucí stromy, ovšem skutečným klenotem pálavského jara jsou kosatce písečné; u nás se vyskytují právě jen na jižní Moravě. Na Pálavě rostou většinou na místech, kam se po značených cestách nedostanete. Náš tip? Vypravte se na Svatý kopeček nad Mikulovem, kosatce rostou podél pěšiny strmě stoupající vzhůru společně s křížovou cestou.
 

Jaro v Archeoparku a v Mikulově

Přímo pod Děvičkami na okraji Pavlova láká k návštěvě Archeopark, krásná stavba citlivě zasazená v nádherné krajině. Zajímavá expozice mapuje kulturu lovců mamutů, kteří tu žili přibližně před třiceti tisíci lety. Návštěvní sezona sice začíná až 30. března, ale pokud se vám nechce čekat do jara, můžete se sem vypravit už v sobotu 2. března. Mimořádně otevřeno bude při příležitosti pavlovských oslav masopustu, a to od 9 do 16 hodin.

Jaro pomalu přichází i do Mikulova, přesto si tu ještě v březnu užijete zimní prohlídky se šálkem svařeného vína. Mimořádné prohlídky Archeoparku v sobotu 2. března můžete spojit s návštěvou zabijačky ve vinařském hotelu Ryzlink nebo cimbálového večerahotelu Galant. O týden později v sobotu 9. března dorazí do Mikulova tradiční masopustní oslavy; rozverné fašankové obchůzky můžete spojit s ochutnávkou vín v několika vinných sklepech a také s návštěvou mikulovského zámku. Tam probíhá výstava vín Mikulovské vinařské podoblasti a otevřené budou i zámecké prohlídkové okruhy Regionálního muzea včetně sklepení s obřím sudem.
 

Tip pro zvědavé výletníky

Osamělý kostelík sv. Linharta v prostřední Novomlýnské nádrži není jediným zbytkem zaniklého Mušova. Zmizelou vesnici připomíná ještě jedno místo, zpustošená kaplička poblíž hlavní silnice u jižního břehu prostřední Mušovské nádrže (GPS 48.8802744N, 16.6035922E). Vypráví se, že v místech, kde kdysi bývalo pole rodiny Rinderů z Mušova, se pohádali dva bratři a jeden druhého zabil. Kapličku na památku rodinné tragédie dala v roce 1891 postavit Marie Rinderová. Malá stavba má zničenou fasádu, chybí jí dveře, ale zatím stojí.
 
 Naučná stezka Děvín u Pavlova

Naučná stezka Děvín u Pavlova

Naučná stezka představuje výjimečné přírodní hodnoty srdce CHKO Pálava – národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Zblízka si prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se řadu podrobností o životě našich předků v době lovců mamutů můžete v archeologickém parku v Pavlově. Výstavní prostor by měl evokovat návštěvu jeskyně, téměř celý objekt se skrývá v terénní vlně.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích

Expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích

Expozice prezentuje soužití člověka a přírody v krajině pod Pálavou na pozadí událostí, které se tu odehrály v průběhu 20. století.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Moravská stezka - na kole z Jeseníků do Mikulova

Moravská stezka - na kole z Jeseníků do Mikulova

Cyklotrasa Moravská stezka má více než tři sta kilometrů a vede napříč Moravou od polských hranic po Lednicko-valtický areál na jižní Moravě. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Naučná stezka Pavlovské vinice a vinné sklepy

Tři kilometry dlouhá naučná stezka vás na sedmi zastaveních seznámí s vinařskou obcí Pavlov, historií pavlovských vinic a zdejšího vinařství. Dozvíte se na ní zajímavé informace o pěstovaných odrůdách a místních viničních tratích.

Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora na Pálavě - nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.

Vinařská obec Pavlov

Vinařská obec Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Zbytky hradiště Vysoká zahrada v Dolních Věstonicích

Sídliště starých Slovanů, z něhož bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice - 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov - Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách kultury lovců mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Věk lovců mamutů v Dolních Věstonicích

Věk lovců mamutů v Dolních Věstonicích

Archeologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Systematické výzkumy tu prováděl Dr. Karel Absolon, který nalezl jedinečnou Věstonickou Venuši, sošku ženy z pálené hlíny.

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.