Úvod > Co chcete dělat? > Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí
Památky

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.
Areál Holešovické tržnice prochází postupnou obnovou. Památkáři při ní dbají na zachování historického odkazu Tržnice, jehož symbol představují právě sochy mužů s býky. V roce 2022 se dočkaly citlivé opravy a vítají návštěvníky památkově chráněného areálu tak, jako před staletími. Dvě alegorická sousoší Mladík s býkem alias „Trh“ (socha levá) a Muž s býkem alias „Jatka“ (socha pravá) na vysokých kamenných podstavcích, na nichž jsou plastické znaky města Prahy, vytvořili roku 1895 sochaři Vincenc (Čeněk) Vosmík a Bohuslav Schnirch.
 
Soutěž na výzdobu portálu Ústředních pražských jatek byla vypsána v roce 1892 a účastnilo se jí několik významných sochařů. V porotě zasedali Josef Václav Myslbek, Josef Mocker, Antonín Wiehl a Josef Srdínko, městský projektant novorenesančního areálu jatek.
 
Vosmíkova polooblečená postava muže ve staroslovanském oděvu, Mladík s býkem, s prameny vlasů spletených do dvou výrazných pramenů, představuje pastevce s holí. Atributem chovu je pod býkem odložená bedna a snop obilí. Sousoší Muž s býkem od sochaře Schnircha odkazuje na posvátného býka uctívaného ve starověkém Egyptě. Býk už je uvázán k pařezu a muž s knírem ve staroslovanském kroji drží kladivo a dýku k provedení oběti.