Úvod > Aktuality > Pražské metro zdobí komiksy českých výtvarníků
Pražské metro zdobí komiksy českých výtvarníků
">

Pražské metro zdobí komiksy českých výtvarníků

  • Vydáno27. října 2011
Šest stanic metra na lince C zdobí komiksy z dílny známých českých výtvarníků. V rámci projektu umění v metru se s originálními a neotřelými díly v budoucnu setkají cestující i v dalších stanicích. Umělci věří, že se z metra po vzoru světových metropolí stane velký galerijní prostor.
Komiksová díla nemají podle autorů cestující obtěžovat, tak jako tomu je mnohdy u komerčních reklam a spotů, ale mají si své diváky najít. Třeba výtvarník Vladimír 518 vybral pro stanici Kačerov sérii portrétů bezdomovců. Jaromír 99, spoluautor komiksové trilogie Alois Nebel, hledal inspiraci v básních Jana Těsnohlídka. Na stanici Nádraží Holešovice se tak cestující setkají s poezií, která podle autora v metru dosud chyběla.

Umístěním komiksů chce dopravní podnik zlepšit kvalitu cestování. Komiksy ve stanicích zůstanou, dokud je cestující nezničí a dokud nebudeme stanice rekonstruovat, což bude ještě dlouho trvat.

Součástí projektu bude i publikace, která by měla zmapovat opomíjená umělecká díla z dob vzniku metra v 70. letech minulého století. Kniha upozorní třeba na skleněné práce od Václava Ciglera nebo Františka Víznera.