Úvod > Co chcete dělat? > Šlechtova restaurace ve Stromovce
Památky

Šlechtova restaurace ve Stromovce

Šlechtova restaurace, zkráceně Šlechtovka. Původně barokní letohrádek ze 17. století byl reprezentativním panským sídlem, jež se stalo dokonce svědkem císařské korunovační slavnosti Františka. Novinka – oblíbené výletní místo prošlo rekonstrukcí, otevře v létě 2022.
Někdejší lovecký letohrádek v Královské oboře Stromovka byl v polovině 19. století upravený ve stylu romantické gotiky na zahradní restauraci. V roce 1882 ji získal do pronájmu živnostník Václav Šlechta a podle toho se jí dodnes říká Šlechtova restaurace aneb Šlechtovka. Restaurace přestala fungovat už v 60. letech, v letech 1978 a 1980 budovu poničily požáry a pak řadu let chátrala. Dřevěná kočárovna a kuželník se rozpadly, střecha se propadla, okna byla vytlučena a poté zabedněna. Po téměř pětileté rekonstrukci se Šlechtovka znovu vyloupla do krásy.

Zatím tu funguje občerstvení v mobilním venkovním kontejneru, v létě 2022 by se budova měla otevřít pro veřejnost: kulturní sál bude sloužit pro akce, ve vedlejším klasicistním domku vznikne gastronomický provoz.
Zobrazit více