!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se na pěknou procházku do Slatiňan
Vydejte se na pěknou procházku do Slatiňan
"> "> ">
Zážitky

Vydejte se na pěknou procházku do Slatiňan

Vydáno 1. února 2021
Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
kůňVýlet do východočeských Slatiňan se nesmí obejít bez starokladrubských koní, vraníků. Za nimi se vypravte k ohradám nedaleko slatiňanského zámku. Zámecký park bývá většinou otevřený – vedou tudy turistické stezky, ale díky současné situaci může být uzavřen. Aktuální otevírací dobu si proto raději zjistěte dopředu. Jestliže bude zámecký park uzavřen, můžete využít k cestě za koňmi starobylou kaštanovou alej v ulici Na Rembáni (zde je také parkoviště V Kaštance). Cesta vás dovede k začátku naučné stezky Ke Kočičímu hrádku.
 
kočičí hrádekCesta dlouhá 3 km vás zavede ke Švýcárně, kde je (za příznivých podmínek) otevřeno Muzeum starokladrubského koně nebo k výletní historické restauraci Monaco. Největší atrakcí celé trasy je Kočičí hrádek miniatura hradu, kterou nechala zhotovit mezi lety 1989–1901 kněžna Vlemína Auerspergová pro své děti.
 
Kdyby se vám procházka zdála příliš krátká, vyrazte napříč lesoparkem od Kočičího hrádku po modré. Značka vás dovede k lesní stezce Podhůra, na které objevíte rozhlednu Bára architekta Martina Rajniše. Uvnitř se nachází točité schodiště se 78 schody. Výhled zahrnuje Železné hory, velkou část Polabí, Orlické hory a Krkonoše, za dobré viditelnosti i Jizerské hory, Ještěd a Kralický Sněžník. K dalším divům zde patří „Létající klacky“ – unikátní konstrukce odvádějící kouř z veřejného ohniště, na kterém si můžete opéci přinesené buřtíky. Děti si vyhrají na dětském hřišti, v letních měsících pak i v lanovém parku.
Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Švýcárna  - Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna - Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Rekreační lesy Podhůra - relaxace a adrenalin

Rekreační lesy Podhůra - relaxace a adrenalin

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde nově využijí síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i lanové centrum a venkovní tělocvičnu.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Další aktuality