Úvod > Česká nej > Osobnost > Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu
Osobnost

Josef Ressel – vynálezce lodního šroubu

Josef Ressel (29. června 1793, Chrudim – 9. října 1857, Lublaň) se do dějin se zapsal vynálezem lodního šroubu, resp. jeho nejvhodnějšího umístění na lodi. Ač povoláním lesník, zařadil se Josef Ressel mezi přední průkopníky nového pohonu lodí, který nahradil kolesový mechanismus, nevhodný zejména pro plavbu na moři.
Chrudimský rodák Josef Ressel, který prožil život hlavně v Lublani a Terstu jako císařský lesník svým lodním šroubem zrychlil lodní dopravu – na rozdíl od předchůdců však Ressel stanovil správný tvar šroubu a jeho ideální umístění, tedy vodorovně pod kýl lodi a před kormidlo. Tím se zapsal do dějin techniky.

Poprvé svůj lodní šroub vyzkoušel na lodi Civetta v Terstu v roce 1827. Zkonstruoval ložisko bez tření a mazání, předchůdce kuličkových ložisek, k dokonalosti dovedl pneumatickou potrubní poštu a vynalezl také šroubový lis pro výrobu vína a oleje, válcový mlýn, pluh s redukovaným třením, přenosný optický polní telegraf nebo buzolu. Ressel neměl příliš obchodního ducha, příliš se nestaral ani o patenty. V případě lodního šroubu doplatil i na svou důvěřivost, kdy si řada "vynálezců" jeho objev přisvojila a musel o něj bojovat.
 

K lodnímu šroubu ho inspirovala pomalá plachetnice

Josef Ressel se narodil 29. června 1793 v Chrudimi, jeho otec byl původem Němec, matka Češka. V rodném městě žil jen 15 let, po odchodu na gymnázium do Lince se už zpátky nevrátil. Studia na vídeňské akademii ale nemohl kvůli financím dokončit. Josef byl nadaný malíř a pro zábavu vytvořil miniaturu bitvy u Lipska. Ta se pak dostala až k samotnému císaři Františkovi I. (který byl na oné miniatuře zvěčněn také) a ten Resselův talent náležitě odměnil – daroval chudému studentovi stipendium a tím i možnost konečně dostudovat, tentokrát ovšem na lesnické akademii v Mariabrunnu. Většinu života pak Josef prožil na jihu rakouské monarchie. Hlavním Resselovým lesnickým dílem bylo zalesňování Istrie. Zabýval se i pěstováním kvalitních stromů pro dřevo na stavbu lodí. Tehdy od námořníků slýchával vyprávění o tom, jak se plachetnice někdy dostane do míst, kde nefouká vítr a zůstane tak zcela ochromena. To Resselovi nedalo spát a začal přemýšlet o tom, jak lodě zdokonalit.

Mezi Terstem a Benátkami jezdila jakási lodice se dvěma obrovskými koly po stranách, poháněná parním strojem. Na vlnách vypadala těžkopádně a plula velmi pomalu. Od té doby Ressel přemýšlel, jak zefektivnit a využít tzv. Archimédův šroub, jehož nákres zhotovil již v 16. století Leonardo Da Vinci. Nakonec se mu to povedlo, ale štěstěna mu nebyla příliš nakloněna a jeho nápad mu nejrůznější podvodníci ukradli. Smutným faktem zůstává, že ještě za jeho života se začaly na moři objevovat lodě poháněné Resslovými lodními šrouby okopírované konkurencí.

Jeho početná rodina – tři děti z porvního manželství a sedm dětí z druhého, žila ve skromných poměrech. Jako mnozí velcí myslitelé, tak také Josef Ressel došel uznání za svůj epochální objev až po smrti.
Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi

Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi

V Široké ulici ve městě Chrudim naleznete rodný dům vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, který zde poržil své dětství. Na domě, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází pamětní deska.

Procházka historickým centrem Chrudimi

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit.

Cesta za světlem – nová expozice v Muzeu loutkářských kultur v Chrudim

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevírá novou výstavu nazvanou „Cesta za světlem“. Luminiscenční loutky divadla Blackwits. Zažijte neopakovatelnou hru barev a světel v černém divadle Ivana Krause a Nadi Munzarové. Ponořte se do tmy v zářivé krajině podmořského světa v Luminoherně.
Chrudim, Pardubický kraj

Marien

Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby.
Chrudim, Pardubický kraj

Vánoční jarmark ve Slatiňanech

Tradiční jarmark.
Slatiňany, Pardubický kraj

Zimní prohlídky zámku Slatiňany

Státní zámek Slatiňany je od letoška přístupný po celý rok! Areál zámku prošel rozsáhlou obnovou, a proto by byla velká škoda nechat ho otevřený jen přes hlavní sezónu. Zimní prohlídkovou trasu můžete navštívit vždy ve čtvrtek až sobotu od 9:45 do 15 hod.
Slatiňany, Pardubický kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Hlavní chrám, zasvěcený nanebevzetí panny Marie, má velice staré počátky. Presbytář kostela, sloužící původně jako kaple sousedního zeměpanského hradu, vznikl snad ještě před založením Chrudimě jako města.
Chrudim, Pardubický kraj

Galerie ART v Chrudimi

Reálná i virtuální galerie v centru Chrudimi. Návštěvníci zde spatří současné české a evropské umění. Galerie se nachází v obchodně-bytovém centru Balustráda na náměstí Josefa Ressela.
Chrudim, Pardubický kraj

Rekreační lesy Podhůra – relaxace a adrenalin

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde nově využijí síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i lanové centrum a venkovní tělocvičnu.
Chrudim, Pardubický kraj

Mydlářovský dům v Chrudimi

Mydlářovský dům je nejvýznamnější stavbou občanského domu ve městě, charakteristický je jak svým vzhledem z ulice tak i svou "hvězdárnou" charakterizující město z dálky.
Chrudim, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Chrudimský pivovar Filištín

Chrudimský pivovar Filištín najdete ve Filištínské ulici v centru tohoto krásného města. Hned vedle skvělých podniků rodiny Paluků. Ať už je naraženo na čepu cokoliv z portfolia, může to být Světlý, Černý nebo Vídeňský ležák, ale také něco ze série svrchňáků, bude to super.
Chrudim, Pardubický kraj

U Paluků

Zveme vás jménem rodiny Palukových do jejich restaurace U Paluků ve Filištínské ulici v malebném centru Chrudimi.
Chrudim, Pardubický kraj

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chcete se ubytovat kousek od historického centra Chrudimi a přitom mít téměř pod okny Chrudimku? Vyzkoušejte příjemné, klidné a kvalitní ubytování vhodné pro rodinnou rekreaci i pracovní pobyty.
Chrudim, Pardubický kraj

Na Bídě – stylová restaurace v Chrudimi

Příjemnou atmosféru nekuřácké restaurace Na Bídě v Chrudimi ve staročeském stylu ocení zejména rodiny s dětmi, ale nechybí ani příjemná zahrádka s jezírkem, která si získá oblibu zejména v horkých letních dnech.
Chrudim, Pardubický kraj