Úvod > Co chcete dělat? > Ubytování > Mlýn Skály ve Slatiňanech
Ubytování

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn na řece Chrudimce na okraji Slatiňan stával už v 16. století. Svůj název získal od okolních pískovcových skal v údolí Škrovádu, kde se dlouhá léta těžil kámen pro velké stavby a sochy v nedaleké Chrudimi.
Roku 1907 koupil mlýn Vojtěch Fousek a udělal z něj moderní funkcionalistickou budovu s nejmodernějšími turbínami své doby. V roce 1948 prošel mlýn další velkou renovací. V té době dokázal semlít za 24 hodin až 25 tun pšenice nebo žita. Poháněla ho vodní turbína a jednotlivé stroje fungovaly na klasickém rozvodu pomocí transmisí a kožených řemenů. Na mlýn ale byla roku 1950 uvalena národní správa a o čtyři roky později byl znárodněn. Mouka se v něm mlela až do roku 1961, ale po rekonstrukci velkokapacitního mlýna v Pardubicích už neměl dostatečný odbyt. Mlýn potom sloužil jako výrobna krmných směsí, šrotů, kukuřičných klíčků a jáhel z prosa. 
 
Řeka Chrudimka je dlouhodobě kontaminovaná kyselými vodami z nedaleké vesnice Lukavice. Tam se totiž do poloviny 19. století těžil pyrit. Odpadní vody z šachet odcházely Lukavickou štolou přímo do Chrudimky, a protože šlo vlastně o ředěnou kyselinu sírovou, způsobovaly úhyn rostlin i živočichů v řece. Ničily také mlýnské stroje, a proto mlynář Fousek žaloval majitele dolů, knížete Auersperga. Soudní při vyhrál a kníže musel nechat Lukavickou štolu protáhnout pod korytem Chrudimky a agresivní vody vypustit až pod mlýnským náhonem. Tento systém řešení mimoúrovňového vodního křížení je natolik neobvyklý, že byl prohlášen za technickou památku. Dnes jsou stroje zakonzervované a pracuje jen vodní elektrárna. V případě nutnosti by ale bylo možné turbíny a mlecí stroje znovu zprovoznit a mouku by tento mlýn dokázal umlít i v případě plného výpadku elektřiny, je totiž jako jeden z mála českých mlýnů plně na vodní pohon
 
Areál mlýna nabízí ubytování v chatkách či apartmánech. Milovníci koupání ocení blízký rybník, kde se mohou také projet na loďkách. Určitě byste si měli najít i čas na poutavou prohlídku interiéru mlýna (na obkednání), na které poznáte něco z historie objektu, techniky díla a třeba bude i pohádka, kterou budete chtít slyšet jistě nejednou! Okolí mlýna skýtá spousty krásných cest pro cykloturistiku. V okolí je nabízena také jízda na koních nebo alespoň v pohodlí zapřaženého kočáru.

Provozovatel

Mlýn Skály

Kunčí 38
538 21 Slatiňany
Tel.:
+420 602 219 060
Email:
ubytovani@mlynska...
WWW:
www.mlynskaly.cz
GPS:
49,903360 15,818534
 
 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 

Zimní prohlídky zámku Slatiňany

Státní zámek Slatiňany je od letoška přístupný po celý rok! Areál zámku prošel rozsáhlou obnovou, a proto by byla velká škoda nechat ho otevřený jen přes hlavní sezónu. Zimní prohlídkovou trasu můžete navštívit vždy ve čtvrtek až sobotu od 9:45 do 15 hod.
Slatiňany, Pardubický kraj

Kastelánské prohlídky zámku Slatiňany – Pokrok nezastavíš

Speciální prohlídky běžně nepřístupných částí zámku aneb Od renesance do 21. století.
Slatiňany, Pardubický kraj

7 pádů Honzy Dědka ve Slatiňanech

Populární televizní talkshow.
Slatiňany, Pardubický kraj

Strašidlo cantervillské ve Slatiňanech

Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské.
Slatiňany, Pardubický kraj

Lezení v lomu Škrovád u Slatiňan

Poprvé lom Škrovád objevili horolezci v roce 1958. Nedříve lezli s jištěním seshora a teprve s postupem času a budováním jistících prvků začali lézt s jištěním zezdola, jak to má v horách správně být. Díky kolmým stěnám a tvrdé skále jde o jeden z nejtěžších terénů v Čechách.
Slatiňany, Pardubický kraj

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.
Slatiňany, Pardubický kraj

Pohádky za branou ve Slatiňanech

Zavítejte do překrásné přírody klapajících koníků. Zavítejte do Slatiňan a přitom si prožijte interaktivní pohádku. Pohádek je celá série a odehrávají se ve volné přírodě v lese, sadu a na louce. Vhodné pro děti od 3 do 150 let.
Slatiňany, Pardubický kraj

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.
Slatiňany, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a bar Kůlna

Bar Kůlna ve Škrovádě mezi skalami a řekou Chrudimkou. Místo dýchá pohodou a symbiózou stavby s okolím. Použitými přírodními materiály jsou především pískovec z místního lomu a modřínové dřevo,
Slatiňany, Pardubický kraj

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově nabízí příjemné posezení v pěkném prostředí, s nabídkou pokrmů české kuchyně. Stylově zařízená restaurace a ubytování nabízí tradiční speciality, jídla na grilu a jiné pokrmy.
Slatiňany, Pardubický kraj

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet nabízí ubytování ve Slatiňanech v moderním penzionu. Součástí areálu je i restaurace s několika sály, která nabízí kvalitní polední menu, výrobu a rozvoz pizzy, prostory pro svatby, školení, přednáškové a předváděcí akce včetně jejich zajištění.
Slatiňany, Pardubický kraj

Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Penzion a restaurace U zámku leží na hlavní ulici T.G.Masaryka při vjezdu do Slatiňan od Chrudimi. V sousedství se nachází zámek, zámecký park, hřebčín a cyklostezky.
Slatiňany, Pardubický kraj