!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mlýn Skály ve Slatiňanech
Ubytování

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn na řece Chrudimce na okraji Slatiňan stával už v 16. století. Svůj název získal od okolních pískovcových skal v údolí Škrovádu, kde se dlouhá léta těžil kámen pro velké stavby a sochy v nedaleké Chrudimi.
Roku 1907 koupil mlýn Vojtěch Fousek a udělal z něj moderní funkcionalistickou budovu s nejmodernějšími turbínami své doby. V roce 1948 prošel mlýn další velkou renovací. V té době dokázal semlít za 24 hodin až 25 tun pšenice nebo žita. Poháněla ho vodní turbína a jednotlivé stroje fungovaly na klasickém rozvodu pomocí transmisí a kožených řemenů. Na mlýn ale byla roku 1950 uvalena národní správa a o čtyři roky později byl znárodněn. Mouka se v něm mlela až do roku 1961, ale po rekonstrukci velkokapacitního mlýna v Pardubicích už neměl dostatečný odbyt. Mlýn potom sloužil jako výrobna krmných směsí, šrotů, kukuřičných klíčků a jáhel z prosa. 
 
Řeka Chrudimka je dlouhodobě kontaminovaná kyselými vodami z nedaleké vesnice Lukavice. Tam se totiž do poloviny 19. století těžil pyrit. Odpadní vody z šachet odcházely Lukavickou štolou přímo do Chrudimky, a protože šlo vlastně o ředěnou kyselinu sírovou, způsobovaly úhyn rostlin i živočichů v řece. Ničily také mlýnské stroje, a proto mlynář Fousek žaloval majitele dolů, knížete Auersperga. Soudní při vyhrál a kníže musel nechat Lukavickou štolu protáhnout pod korytem Chrudimky a agresivní vody vypustit až pod mlýnským náhonem. Tento systém řešení mimoúrovňového vodního křížení je natolik neobvyklý, že byl prohlášen za technickou památku. Dnes jsou stroje zakonzervované a pracuje jen vodní elektrárna. V případě nutnosti by ale bylo možné turbíny a mlecí stroje znovu zprovoznit a mouku by tento mlýn dokázal umlít i v případě plného výpadku elektřiny, je totiž jako jeden z mála českých mlýnů plně na vodní pohon
 
Areál mlýna nabízí ubytování v chatkách či apartmánech. Milovníci koupání ocení blízký rybník, kde se mohou také projet na loďkách. Určitě byste si měli najít i čas na poutavou prohlídku interiéru mlýna (na obkednání), na které poznáte něco z historie objektu, techniky díla a třeba bude i pohádka, kterou budete chtít slyšet jistě nejednou! Okolí mlýna skýtá spousty krásných cest pro cykloturistiku. V okolí je nabízena také jízda na koních nebo alespoň v pohodlí zapřaženého kočáru.
Zobrazit více

Provozovatel

Mlýn Skály

Kunčí 38
538 21 Slatiňany
Tel.:
+420 602 219 060
Email:
ubytovani@mlynska...
WWW:
www.mlynskaly.cz
GPS:
49,903360 15,818534
 
 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Slatiňany, Východní Čechy
Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Penzion a restaurace U zámku ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Východní Čechy