Úvod > Co chcete dělat? > Psané skály na Slapech
Příroda

Psané skály na Slapech

Nad strmým údolím potoka Mastníku, 3 km před jeho ústím do Slapské přehrady, vystupují na pravém břehu v několika patrech skalní stěny. V nejvyšším patře se nachází místo, kde je skála doslova popsána nápisy. Na místo uprostřed skal vede příkrá turistická cesta.
Zajímavé a málo známé místo se nachází nad zátokou Slapské přehrady (vzdutí potoka Mastníka) nedaleko obce Poličany s klášterem Naší Paní nad Vltavou. Jedná se o velmi odlehlé místo, kam není snadné se dostat. Na místo vede žlutí značka z obce Nahoruby.
 
Psané skály tvoří skalní stěnu, v jejichž vyšších patrech se nacházejí vytesané náboženské texty v českém a německém jazyce. Původ zdejších nápisů je nejasný a obecně se soudí, že je zde zanechali Čeští bratři, kteří tu našli úkryt při svém pronásledování. To ovšem vyvrací fakt, že na skalní římsu by bylo možné shromáždění maximálně pěti osob. K nápisům lze vystoupat přímo skalní stěnou po úzké, upravené cestičce. Ta stoupá po okraji skal až k místu s omšelou deskou s reliéfem kalicha. V okolí se pak nacházejí další různé vyryté obrazce a nápisy.
 

Záhadné nápisy a Matěj Poličanský

Nápisy jsou zhotoveny v češtině, ovšem ve spřežkovém pravopisu. Také jsou zde symboly Slunce a hvězdy, s asi nedokončeným nápisem ("solis") a podpisem autora Geronym. Na širší plotně poblíž jsou nad sebou nápisy "PÁN BVH SWATI SWATI SWATI", "Pane Boze PANE BOZE PÁN BVH SI NASS", a "WIECZNI Pane Boze nass GENZ NAWISOSTECH PRZEBIWASS", po straně pak ještě "Jeziss Krystus pan nass milostywey" se symbolem hvězdy. Někde poblíž jsou údajně ještě německé nápisy "Gottes Welt überall gefällt" a "Nach vielen Müh gelung mirs nicht". Historické nápisy bohužel poničili neznámí vandalové.

Jedna z teorií praví, že nápisy mohou pocházet od kněze Matěje Poličanského, jehož působištěm byla do roku 1612 blízká osada Poličany. Utrakvistický farář se však se svou církví a farníky rozešel ve zlém, to když přivedl na návštěvu katolického kněze na prohlídku kostela. Osadníci se tak rozčílili, že oba kněze málem zabili. Matěj pak z místa odešel a usadil se v Poličanech, nedaleko Psaných skal. Tam se také připojil k sektě Mikulášenců, kterou několik let vedl, pak se snad stal dokonce poustevníkem. Nápisy v Psaných skalách by tedy mohly být jakousi modlitebnu Matěje Poličanského. Pravopis by historicky odpovídal…

Provozovatel

Psané skály

Poličany
257 56 Křečovice
WWW:
https://pamatkovy...
GPS:
49,732369 14,424913
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Glamping Slapy

Glamping Slapy

Křečovice, Středočeský kraj
Juniorcamp Nová Živohošť

Juniorcamp Nová Živohošť

Neveklov, Středočeský kraj