Úvod > Co chcete dělat? > Přívoz Nadryby na Berounce – poslední přívoz na ruční pohon
Zážitky

Přívoz Nadryby na Berounce – poslední přívoz na ruční pohon

Přívoz Nadryby umožňuje překročit řeku Berounku na severním Plzeňsku. Ojedinělý ruční přívoz je zde od dob Marie Terezie a původně sloužil pro přepravu černé břidlice. Dnes jej využívají turisté jako atrakci a místní si díky němu zkracují cestu.
První zmínky o přívozu jsou z 12. století. Na začátku 19. století ale jeho význam upadl a udržovali ho jen místní sedláci. Po první světové válce ho začala provozovat Správa silnic a stát zde platil celoroční provoz až do roku 1995. Přívoz pak převzala obec a kvůli špatnému stavu prámu byl provoz zastaven. Obnoven byl v červnu 2000.

Převozník v Nadrybech se přivolává zvonkem. Naloďovací manévr ale není jednoduchý a zvládnou ho opravdu jen zkušení řidiči. Přívoz v Nadrybech je poslední ruční, takzvaný bidelní, kdy převozník třímetrovým bidlem odráží prám na druhý břeh. Jedná se o kovovou loď, která je jištěna řetězem na vodicím laně. Najednou může převozník převézt 22 lidí nebo jedno osobní auto. Aby se cestující dostali na druhou stranu řeky široké asi 75 metrů, musí převozník zhruba na každém metru šířky jednou odrazit. Když se ale zvedne vítr, mají s těžkým prámem co dělat i dva silní muži. 

Přívoz v Nadrybech je v provozu od dubna do konce září denně od 8:30 do 18:30 hodin.