Úvod > Co chcete dělat? > Přívoz Darová přes řeku Berounku
Zážitky

Přívoz Darová přes řeku Berounku

Přívoz je jedinou možností, jak se z oblasti Radnicka nejkratším způsobem dostat do Nynic, do Třemošné nebo plzeňských oblastí, jako jsou Košutka a Lochotín. Přepravují se zde lidé, osobní i nákladní automobily, motocykly i kola. Maximální nosnost prámu je 8 tun.
Přívoz spojuje vesnici Darová (část obce Břasy na Rokycansku) na pravém břehu  řeky Berounky s levým břehem, kde se ve vzdálenosti asi 1 km od přístaviště nachází vesnice Nynice (část obce  Hromnice na severním Plzeňsku). Přívoz se nachází po proudu řeky asi 7 km pod přívozem Nadryby.

Přepravují se tady lidé, osobní i nákladní automobily. Pramice je vlečena na řetězech elektrickou kočkou, která se pohybuje po silném ocelovém laně napnutém mezi stožáry nad řekou. Přívoz je v provozu denně a celoročně, jeho vlastníkem je obec Břasy. Výjimkou v přepravě je jen nepříznivá situace, například povodně, sněhová vánice, bouřka, silný vítr nebo tající ledy. Přívoz se také nesmí provozovat za tmy. Převozní pramice uveze maximálně 8 tun nákladu.

Přívoz na svém místě údajně slouží již od roku 1830. V Darové však přívoz byl  prokazatelně před tímto rokem, jak dokládá I. vojenské mapování z let 1764 – 1768. V 19. století podle jednotlivých vojenských mapování spojovalo Břasy s protějším břehem celkem 7 přívozů, a to pod Valentovským mlýnem, Nadryby, Kostelec, Darová, U Kolečků, Planá a Kaceřov.

Málokdo ví, že prám z Darové si v roce 1982 zahrál ve filmu. Jednalo se o film Yentl s Barbrou Streisand v hlavní roli. Nenatáčelo se v Darové, ale v obci Vrbno. Původní dřevěný prám byl v roce 1982 Okresní správou silnic prodán Filmovému studiu Barrandov pro potřeby natáčení a místo něj byl pořízen prám ocelový z Pňova u Kolína. V srpnu 2014 se u přívozu natáčely scény do série povídek České televize "Škoda lásky".

Ubytování a restaurace v okolí