Úvod > Co chcete dělat? > Přívoz Dolní Žleb
Zážitky

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb na Labi je nejseverněji a nejníže položeným přívozem v Česku. Převáží pěší, cyklisty, motocykly i automobily do hmotnosti 12 tun, a v provozu je celoročně. Jedná se o jeden z posledních unikátů u nás, přívoz s dolním vodičem.
Dolní Žleb je poslední a zároveň nejníže položená obec na levém břehu řeky Labe v České republice. Leží na samém okraji Národního parku České Švýcarsko a v srdci CHKO Labské pískovce. Domovským přístavem přívozu je levý břeh Labe, pod Restaurantem Dolní Grund.

Kyvadlový přívoz v Dolním Žlebu (říční km 731,87) patří mezi poslední unikáty u nás – plavidla s dolním vodičem. Ocelové lano je ukotveno u levého břehu a je po celé délce nadlehčováno plováky. Pro samotnou plavbu mezi oběma břehy se využívá proud řeky, a to postupným natáčením prámu proti proudu pomocnými lanky. Zkušení převozníci tak musí reagovat na aktuální vodní stav, povětrnostní podmínky a v neposlední řadě na přepravovanou tonáž. Jedná se tak o úžasné bezmotorové ekologické plavidlo s vysokou účinností, na které mohou být naši předci opravdu hrdí!

Převoz v Dolním Žlebu celoročně převáží pěší turisty, cyklisty, motocyklisty a automobily do 12 tun.

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Stará Plynárna v Hřensku

Pension Stará Plynárna v Hřensku

Hřensko, Ústecký kraj
Hostinec Mezni Louka

Hostinec Mezni Louka

Hřensko, Ústecký kraj
Pension Větrný mlýn u Růžové

Pension Větrný mlýn u Růžové

Růžová, Ústecký kraj