Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou
Příroda

Přírodní rezervace Zaječí skok s vyhlídkou

Zaječí skok mezi obcemi Plandry a Rantířov u Jihlavy je vůbec první rezervací na Českomoravské vrchovině (1933). Již v roce 1924 ji na svém území za soukromou rezervaci vyhlásil statkář Leopold Kosovský.
Příkré rulové skály 170 m dlouhé a až 30 m vysoké jsou oddělené od sebe úžlabinami nad řekou Jihlavou s rozsáhlou balvanovou sutí. Na chladných a stinných místech v hlubokém údolí se vyskytují druhy podhorské a horské, na místech výslunných druhy teplomilné. Své místo tu má vzácná kapradinka skalní nebo játrovka. A také osmdesát jedna druhů mechů. V údolích pod skalami kvetou konvalinky, ve vodě je možné zahlédnout vydru a na břehu ledňáčka.
 
Vysoké skály zdobí pět skalních výchozů. A právě po jednom z nich má Zaječí skok jméno. Legenda říká, že zlý rytíř z Plander zabil v těchto místech starce. Když padl k zemi, běžel kolem zajíc. Rytíř ho na koni pronásledoval až k příkré skále. Zajíc skočil dolů a rozzuřený rytíř ho následoval. Na skále po něm zůstal otisk podkovy. Ten tam uvidíte i dnes. Skalní útvar, podle kterého má celá oblast jméno, nabízí nádhernou vyhlídku do údolí.

Na Zaječí skok se můžete vydat ze dvou směrů. Z Jihlavy – Starých Hor nebo z Rantířova. Trasa z Jihlavy je dlouhá tři kilometry, z Rantířova dva a půl kilometru. Povede vás červená turistická značka, která v podstatě kopíruje železniční trať.

Ubytování a restaurace v okolí

Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Jihlava, Kraj Vysočina
Vila Eden

Vila Eden

Jihlava, Kraj Vysočina
Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Jihlava, Kraj Vysočina