Úvod > Co chcete dělat? > Vila Anny a Vítězslava Hornových v Jihlavě
Památky

Vila Anny a Vítězslava Hornových v Jihlavě

Vila v ulici Jana Masaryka vedle grafické školy pochází ze začátku minulého století. V architektonickém pojetí se zde snoubí prvky funkcionalismu ještě s klasickým pojetím architektury, jemuž se autor, brněnský architekt Bohumír František Antonín Čermák, vyškolil ve vídeňském ateliéru Otto Wagnera.
Původně byla stavba určena pro Marii Karasovou. Na obnovené fasádě proto lze spatřit zvýrazněný ornament s jejími iniciálami. Karasová tehdy vlastnila i vedlejší budovu, kde je dnes grafická škola. Třicetiletý Vítězslav Horn přišel z Brna do Jihlavy počátkem dvacátých let na základě nabídky místa primáře chirurgického oddělení tamní nemocnice. Brzy byl jmenován ředitelem nemocnice, který pozvedl regionální ústav na evropskou úroveň.

Zařízení nemocničního bytu nad vrátnicí mu navrhl brněnský architekt Bohumír František Antonín Čermák, žák Otto Wagnera na vídeňské Akademii. Z jejich další spolupráce vzešla impozantní vila o čtyřech podlažích. Centrální spojovací článek všech traktů a čtyř pater vily tvořila vstupní schodišťová hala. Na ni v přízemí navazovaly reprezentační pokoje – velká jídelna, společenská místnost a rozlehlá pracovna s knihovnou. Ve východní části přiléhala k jídelně kuchyň, spíž a pokojík pro služku. V patře se nacházely ložnice dětí a rodičů, dále pak dva hostinské pokoje s vlastní koupelnou a zabudovanými umyvadly v nábytkové stěně. Zálibu majitelů v automobilech prozrazovala rozměrná dvojgaráž v suterénu, následovala dílna a skleník. Malý suterénní byt s kuchyní a toaletou pro správce byl opatřen samostatným vchodem. Podle pamětí lékařova syna se vila výborně hodila k reprezentačním účelům, avšak méně vyhovovala soukromému bydlení.

MUDr. Vítězslava Horna provázel těžký osud kvůli jeho vlastenectví nejen za druhé světové války, kdy byl vězněn nacisty šest let v koncentračních táborech, ale i po únorovém převratu, když ho komunisté nejdříve zbavili ředitelské funkce v nemocnici, rodinu posléze nedobrovolně vystěhovali z Jihlavy a nemovitost bez náhrady vyvlastnili. Dnešní majitel objekt citlivě zrekonstruoval se snahou o zachování původní Čermákovy koncepce.

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Eden

Vila Eden

Jihlava, Kraj Vysočina
Exkurze v Pivovaru Jihlava

Exkurze v Pivovaru Jihlava

Jihlava, Kraj Vysočina
Kavárna Bioscop v Jihlavě

Kavárna Bioscop v Jihlavě

Jihlava, Kraj Vysočina