Úvod > Co chcete dělat? > Švandovo divadlo v Praze
Kultura

Švandovo divadlo v Praze

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy a moderním evropským kulturním centrem živých umění. Jeho repertoár tvoří především inscenace stálého činoherního souboru a další produkce, jež se dělí do pravidelných programových cyklů věnujících se různým žánrům a disciplínám.

Divadlo disponuje dvěma hracími prostory – Velkým sálem pro cca 300 diváků a suterénním variabilním Studiem pro 50 – 100 diváků podle potřeby a momentálního uspořádání. Dále má divadlo k dispozici dvě vybavené zkušebny s příslušenstvím a profesionální nahrávací studio. Divadelní kavárna s kapacitou cca 50 míst slouží příchozím během dne i divákům o přestávkách a po představení.

Prohlídky divadla

Seznámte se s historií divadla, s divadelními profesemi a divadelní terminologií.

Prohlídka zahrnuje vše od vstupního foyer, velkého sálu (jeviště i hlediště), herecké šatny a dekadentky, přes maskérnu, kulisárnu, boční foyer a suterénní sál tzv. studio.

V rámci prohlídky bude účastníkům nabídnuto speciální vstupné na vybraná představení. Nutná registrace na vrbova@svandovodivadlo.cz nebo 724 840 442.

 

Z historie divadla

Švandovo divadlo na Smíchově bylo slavnostně otevřeno 1. října 1881 Pavlem Švandou ze Semčic st. , ředitelem jedné z nejvýznamnějších kočovných společností 19. století. Název i podoba kamenného divadla na Kinského třídě (dnešní Štefánikova ulice) se během jeho téměř stotřicetileté existence neustále měnily. Divadlo bylo v průběhu historie přejmenováno na Intimní divadlo, Realistické divadlo, Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého, divadlo Labyrint, až se opět vrátil název Švandovo divadlo na Smíchově. Švandovo divadlo na Smíchově bylo po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřeno v prosinci 2002 jako kulturní centrum nejen divadelních aktivit s repertoárovou scénou stálého činoherního souboru.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021