Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Putování po tajemných místech města Lanškrouna
Památky

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Procházka po stopách pověstí Lanškrounska. Město Lanškroun nabízí řadu tajemných míst. Po jejich stopách se vydejte z náměstí Aloise Jiráska. Zde se nachází lanškrounský zámek, který je prý tajnou podzemní chodbou spojen s Novým zámkem u Rudoltic.
Ulicí Dobrovského dojdeme až ke kostelu sv. Anny. U jeho hřbitova stávaly ovocné stromy, které mívaly spoustu ovoce. Několik kluků se domluvilo, že půjdou v noci na jablka. Když jeden chlapec vylezl na strom a začal házet dolů jablka ostatním, spatřil, jak z věžičky kostela sv. Anny sestupuje duch a míří rovnou k němu. Vyděsil se a začal křičet. Chlapci dole se rozutekli. Vyděšený chlapec se snažil také co nejrychleji zmizet, ale spadl a následky pádu nepřežil.

Odtud se vrátíme na Jiráskovo náměstí, projdeme náměstí J. M. Marků ke kostelu sv. Maří Magdalény. Ke kostelnímu hřbitovu, dnes proměněnému v park, se váže tato pověst: Dva chasníci se kdysi vsadili a ten, který prohrál, měl jít o půlnoci na tento hřbitov, zatlouci do země kůl a do něj hřebík. Muž si ve spěchu přitloukl ke kůlu plášť, nevšiml si toho, a tudíž si myslel, že ho drží nějaké strašidlo. Ranila ho mrtvice a na místě zemřel.

Mezi Zámeckým vrchem s Novým zámkem u Rudoltic a Lanškrounem se kdysi rozkládal borový les. Nacházel se v něm tzv. čertův kámen, mezník, který byl celý krvavý. Prý na něm sedával čert. U kamene se modlívaly děti, když šly na borůvky, aby nad nimi neměl čert žádné moci.

Lichtenštejnský Nový zámek u Lanškrouna si podle pověsti nechal postavit správce Rieder. Stavba se nedařila, zdi se bortily, a tak správce nechal na radu knížecího myslivce zazdít do každého rohu stavby živého člověka. Zámek pak dvakrát vyhořel a správce musel povolat stavitele z Itálie, aby stavbu dokončil. Ten sepsal smlouvu s ďáblem, pak ale dostal strach a modlitbou dílo čertů překazil. Nakonec zámek dokončili, na příkaz knížete ho však zanedlouho museli zbořit. Z hlubokých sklepů zámku prý vedla podzemní chodba až do Lanškrouna pod starý zámek. Za třicetileté války se tam ukrývaly celé lanškrounské rodiny z obavy před rabováním Švédů.

Délka výletu: 2 hod. (5 km)
Východiska: vlak/bus/auto: Lanškroun – vlakové nádraží/Lanškroun – autobusové nádraží/bus – Rudoltice, Zámeček
 

Provozovatel

INFOCENTRUM Lanškroun

B. Němcové 124
563 01 Lanškroun
Tel.:
+420 465 320 007
Tel.:
+420 465 385 257
Email:
info.lanskroun@se...
WWW:
www.lanskroun.eu
GPS:
49,912837 16,611482
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Divadlo Krapet Praha – Příhody včelích medvídků

Dobrodružství Brumdy a Čmeldy, dvou malých čmeláčků, které většina z nás zná z televizních večerníčků.
Lanškroun, Pardubický kraj

StageArtCz: K-PAX – Svět podle Prota

Světový bestseller a filmový hit v divadelním provedení a české premiéře. Kouzelný příběh lidí, které možná navštívila bytost z hvězd.
Lanškroun, Pardubický kraj

Kollárovci

Kapela Kollárovci je originální seskupení mladých hudebníků, kteří rozdávají radost a zábavu nejen doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Do Lanškrouna zamíří 1. března 2023.
Lanškroun, Pardubický kraj

Travesti show Techtle Mechtle – Dokud nás smrt nerozdělí

Nejúspěšnější česká travesti show TECHTLE MECHTLE přiváží novou divadelní show ,,Dokud nás smrt nerozdělí,,.
Lanškroun, Pardubický kraj

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky

Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky se rozkládá západně od Lanškrouna jako součást příměstské rekreační zóny areálu přírodního koupaliště u rybníku Dlouhý.
Lanškroun, Pardubický kraj

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.
Lanškroun, Pardubický kraj

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po evropském rozvodí na poutní místo Mariánská Hora

Putování ke kostelu, kde z východního okapu stéká voda do povodí Moravy – Dunaje k Černému moři a západní okap vodu posílá do povodí Orlice – Labe moři Severnímu.
Lanškroun, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře vznikla v roce 1999. Hospodářské stavby lanškrounské fary byly rekonstruovány a do obnovených prostor byla zakomponována nynější restaurace, která prošla rekonstrukcí a modernizací. Velká rarita se ukrývá na dámských toaletách, kde můžete nahlédnout do hloubky historické studny.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & depandance Kopacka nabízí ubytování v atypických stylově zařízených apartmá, z nichž každé překvapí svou jedinečností. Jeho přidanou hodnotu představuje nově přistavená depandance propojená příjemným atriem.
Lanškroun, Pardubický kraj

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj