!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Putování po tajemných místech města Lanškrouna
Památky

Putování po tajemných místech města Lanškrouna

Procházka po stopách pověstí Lanškrounska. Město Lanškroun nabízí řadu tajemných míst. Po jejich stopách se vydejte z náměstí Aloise Jiráska. Zde se nachází lanškrounský zámek, který je prý tajnou podzemní chodbou spojen s Novým zámkem u Rudoltic.
Ulicí Dobrovského dojdeme až ke kostelu sv. Anny. U jeho hřbitova stávaly ovocné stromy, které mívaly spoustu ovoce. Několik kluků se domluvilo, že půjdou v noci na jablka. Když jeden chlapec vylezl na strom a začal házet dolů jablka ostatním, spatřil, jak z věžičky kostela sv. Anny sestupuje duch a míří rovnou k němu. Vyděsil se a začal křičet. Chlapci dole se rozutekli. Vyděšený chlapec se snažil také co nejrychleji zmizet, ale spadl a následky pádu nepřežil.

Odtud se vrátíme na Jiráskovo náměstí, projdeme náměstí J. M. Marků ke kostelu sv. Maří Magdalény. Ke kostelnímu hřbitovu, dnes proměněnému v park, se váže tato pověst: Dva chasníci se kdysi vsadili a ten, který prohrál, měl jít o půlnoci na tento hřbitov, zatlouci do země kůl a do něj hřebík. Muž si ve spěchu přitloukl ke kůlu plášť, nevšiml si toho, a tudíž si myslel, že ho drží nějaké strašidlo. Ranila ho mrtvice a na místě zemřel.

Mezi Zámeckým vrchem s Novým zámkem u Rudoltic a Lanškrounem se kdysi rozkládal borový les. Nacházel se v něm tzv. čertův kámen, mezník, který byl celý krvavý. Prý na něm sedával čert. U kamene se modlívaly děti, když šly na borůvky, aby nad nimi neměl čert žádné moci.

Lichtenštejnský Nový zámek u Lanškrouna si podle pověsti nechal postavit správce Rieder. Stavba se nedařila, zdi se bortily, a tak správce nechal na radu knížecího myslivce zazdít do každého rohu stavby živého člověka. Zámek pak dvakrát vyhořel a správce musel povolat stavitele z Itálie, aby stavbu dokončil. Ten sepsal smlouvu s ďáblem, pak ale dostal strach a modlitbou dílo čertů překazil. Nakonec zámek dokončili, na příkaz knížete ho však zanedlouho museli zbořit. Z hlubokých sklepů zámku prý vedla podzemní chodba až do Lanškrouna pod starý zámek. Za třicetileté války se tam ukrývaly celé lanškrounské rodiny z obavy před rabováním Švédů.

Délka výletu: 2 hod. (5 km)
Východiska: vlak/bus/auto: Lanškroun – vlakové nádraží/Lanškroun – autobusové nádraží/bus – Rudoltice, Zámeček
 
Zobrazit více

Provozovatel

INFOCENTRUM Lanškroun

B. Němcové 124
563 01 Lanškroun
Tel.:
+420 465 320 007
Tel.:
+420 465 385 257
Email:
info.lanskroun@se...
WWW:
www.lanskroun.eu
GPS:
49,912837 16,611482
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
26.2.
11. Lanškrounský Flerjarmark

11. Lanškrounský Flerjarmark

Lanškroun, Východní Čechy
22.2.
Ucpanej systém

Ucpanej systém

Lanškroun, Východní Čechy
12.3.
Techtle Mechtle a Kočky

Techtle Mechtle a Kočky

Lanškroun, Východní Čechy
18.3.
Jelen

Jelen

Lanškroun, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Lanškroun, Východní Čechy
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy