Úvod > Co chcete dělat? > Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu
Památky

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.
Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů se nachází na autentickém místě, kde v letech 1942 – 1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. Bylo to jedno ze dvou míst (druhý tábor byl v Letech u Písku), kde byly nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Auschwitz II – Birkenau. Správcem areálu je Muzeum romské kultury.

Areál tvoří infocentrum, barák vězňů a ubytovna dozorců. Součástí infocentra je i multifunkční sál. V těsné blízkosti se nachází také hromadné pohřebiště Žalov, místo piety.  V hlavní sezóně mohou návštěvníci zhlédnout novou expozici, aktuální výstavu nebo některou z kulturních akcí, které se v areálu památníku konají. 

Expozice Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa
Expozice památníku, zpřístupněná veřejnosti v roce 2021, mapuje historii tábora v Hodoníně u Kunštátu, věnuje se pohnuté historii tohoto místa – otřesné životní podmínky a každodennost internace přibližují dobové fotografie, dokumenty a zejména vzpomínky pamětníků převážně z řad samotných vězňů. 
Expozice se nachází v původní budově baráku vězňů a nově vybudované části multifunkční budovy v areálu památníku.

Výstava Lidická tragédie
Lidická tragédie se stala symbolem utrpení nevinného civilního obyvatelstva nejen na našem území, ale po celém světě. V letošním roce si připomínáme 80 let od této tragické události.

Vstup do expozic, na výstavu i do areálu je zdarma. Zpoplatněny jsou komentované prohlídky. 

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Olešnice, Jihomoravský kraj
Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka

Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina
Hotel Nedvědice

Hotel Nedvědice

Nedvědice, Jihomoravský kraj