Hodonín

V Jihomoravském kraji jsou hned dva Hodoníny. Menší z nich – malá obec Hodonín se nachází v okrese Blansko, přibližně 9 km západně od Kunštátu. Katastrální území obce patří do Přírodního parku Svratecká hornatina. V obci žije přes 125 obyvatel.
hodonín u kunštátuObec Hodonín u Kunštátu se nachází v turistické oblasti Moravský kras a okolí. Jméno je odvozeno od mužského jména Hodoň a značí místo, kde žijí Hodoňovi lidé. První zmínka o vsi je datována k roku 1360. Vlastnili ji Pernštejnové, kteří se postarali o dva historické zápisy do místní kroniky – roku 1500 osvobodil Hodonín od povinnosti čepování panského vína a o patnáct let později i od bezplatného vození panských ryb. V průběhu staletí zde byla postavena palírna a dva mlýny s pilami. Od roku 1880 zde fungovala i jednotřídka. Obec žije bohatým společenským životem – konají se zde rodinná klání v kuželkách, hasičské soutěže a fotbalová utkání.

Hodonín u KunštátuBěhem druhé světové války byl na kraji obce zbudován sběrný pracovní tábor, v němž byli i Romové, kteří pracovali na stavbě silnice. V lese, asi 150 metrů od bývalého tábora a současného rekreačního zařízení „Žalov“ se nachází za dřevěným plotem oplocené místo, které skrývá tři dosud viditelné terénní vlny – masový hrob převážně romských vězňů. Nedaleko vsi, v osadě Žalov si lze prohlédnout Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě. Nepřehlédnutelnými stavbami v obci jsou především budova rekreačního zařízení Zámeček a budova Dětského domova – Davidova vila. V obci se dále nachází obchod se smíšeným zbožím, hřiště na týmové sporty, motorest, rekreační zařízení Žalov a lyžařský vlek. V blízkostií obce se nachází několik přírodních památek, a to přírodní památka Nad Berankou a Loucká obora. Obě jsou součástí přírodního parku Svratecká hornatina.

Českoslovenští letci v RAF – Nebeští jezdci

Výstava o československých pilotech v RAF a nejen o nich. Zahrnuty jsou také osudy příslušnic WAAF (ženských pomocných leteckých sborů), montérů, mechaniků a dalšího pozemního personálu. Zmíněni jsou i příslušníci RAF z okolního regionu.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Tábor Hodonín u Kunštátu – Průsečík tragických osudů 1940-1950

Výstava mapuje historii tábora v Hodoníně u Kunštátu od roku 1938 až do dnešních dní.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Svatovavřinecké slavnosti Hodonín 2024

Město Hodonín a Dům kultury Hodonín vás srdečně zvou na Svatovavřinecké slavnosti, které se konají na Masarykově náměstí.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Hodonín

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Skiareál Hodonín u Kunštátu

Skiareál se nachází v nádherném prostředí na samém východním okraji Českomoravské vysočiny u obce Hodonín nedaleko města Kunštátu. Osobní automobil můžete zadarmo zaparkovat na parkovišti přímo pod svahem.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti