Lidice

Jméno středočeské obce poblíž Buštěhradu a Kladna se za druhé světové války stalo symbolem fašistického běsnění. Staré Lidice byly v noci 10. června 1942 vyhlazeny, nová vesnice začala po válce vyrůstat asi 300 metrů od té původní. Tragédii připomíná památník s muzeem, růžový sad a několik expozic.

Lidice: obec vymazaná z map

Vyhlazení Lidic bylo pomstou za atentát na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Všichni přítomní muži byli popraveni, ženy s dětmi byly převezeny do Kladna a posléze do koncentračních táborů. Z původních 503 obyvatel zahynulo 340, vesnice byla vypálena a místo, kde stála, mělo být navždy vymazáno z map. Nacisté zničili i kostel sv. Martina s místním hřbitovem, zasypali rybník a Lidice úředně zrušili. V roce 1943 zbyla po živé obci jen holá mlčící pláň a nápisy, zakazující vstup.
 

Věčná památka nevinných

Nová moderní vesnice vyrostla jen kousek od té původní, která se proměnila v pietní území a Památník Lidice. Nevinné oběti připomíná několik soch a pomníků včetně sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové, odkryté základy kostela, školy a několika statků, společný hrob lidických mužů, muzeum s audiovizuální expozicí, interiér rodinného domu upravený jako poválečná lidická domácnost a výstavní síň, věnovaná historii obce. Mezi pietním územím a novou vesnicí se rozkládá sad, kde jsou vysázeny tisíce keřů růží z různých částí světa.
 

Lidice ve světě

Zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět a setkala se s obrovskou vlnou solidarity. Osud středočeské vesnice svým jménem připomínají například Lidice v Brazílii, Panamě nebo v Mexiku, několik Lidic existuje i ve Spojených státech. Jmenují se tak městské čtvrtě nebo ulice v peruánské Limě, ve venezuelském Caracasu či v izraelském městě Gan Yaoneh, jinde stojí památníky a také rodiče v celém světě tak tehdy pojmenovávali své dcery. Podobný osud jako Lidice postihl i další místa ve světě i u nás, například Ležáky na Chrudimsku.

Aktivity

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Lidice, Středočeský kraj

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".
Lidice, Středočeský kraj

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Lidice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví