Lidice

Jméno středočeské obce poblíž Buštěhradu a Kladna se za druhé světové války stalo symbolem fašistického běsnění. Staré Lidice byly v noci 10. června 1942 vyhlazeny, nová vesnice začala po válce vyrůstat asi 300 metrů od té původní. Tragédii připomíná památník s muzeem, růžový sad a několik expozic.

Lidice: obec vymazaná z map

Vyhlazení Lidic bylo pomstou za atentát na tehdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Všichni přítomní muži byli popraveni, ženy s dětmi byly převezeny do Kladna a posléze do koncentračních táborů. Z původních 503 obyvatel zahynulo 340, vesnice byla vypálena a místo, kde stála, mělo být navždy vymazáno z map. Nacisté zničili i kostel sv. Martina s místním hřbitovem, zasypali rybník a Lidice úředně zrušili. V roce 1943 zbyla po živé obci jen holá mlčící pláň a nápisy, zakazující vstup.
 

Věčná památka nevinných

Nová moderní vesnice vyrostla jen kousek od té původní, která se proměnila v pietní území a Památník Lidice. Nevinné oběti připomíná několik soch a pomníků včetně sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové, odkryté základy kostela, školy a několika statků, společný hrob lidických mužů, muzeum s audiovizuální expozicí, interiér rodinného domu upravený jako poválečná lidická domácnost a výstavní síň, věnovaná historii obce. Mezi pietním územím a novou vesnicí se rozkládá sad, kde jsou vysázeny tisíce keřů růží z různých částí světa.
 

Lidice ve světě

Zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět a setkala se s obrovskou vlnou solidarity. Osud středočeské vesnice svým jménem připomínají například Lidice v Brazílii, Panamě nebo v Mexiku, několik Lidic existuje i ve Spojených státech. Jmenují se tak městské čtvrtě nebo ulice v peruánské Limě, ve venezuelském Caracasu či v izraelském městě Gan Yaoneh, jinde stojí památníky a také rodiče v celém světě tak tehdy pojmenovávali své dcery. Podobný osud jako Lidice postihl i další místa ve světě i u nás, například Ležáky na Chrudimsku.

Akce v obci Lidice

Slzy všech lidí jsou stejné

Mapuje život a dílo akademické sochařky Marie Uchytilové.
Lidice, Středočeský kraj

Aktivity v obci Lidice

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Lidice, Středočeský kraj

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".
Lidice, Středočeský kraj

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Lidice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kladensko – Slánsko


Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.
Kralupy nad Vltavou, Výlety s příběhem

Cyklovýlet po stopách pražské padesátky

Vydejte se po stopách oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři. Ve směru na Okoř trasa téměř kopíruje cyklotrasu 0077, od hradu do Prahy pak 0078.

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.
Výlet do Roztok u Prahy, Na hrady a zámky

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.
Roztoky u Prahy, Pěšky po Česku