Úvod > Co chcete dělat? > Válečné muzeum Sudety
Zážitky

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.
Sběratel Jiří Maria Sieber otevřel v Mostě Válečné muzeum Sudety. Muzeum sídlí nedaleko okružní křižovatky u Luny – v bývalém protiatomovém krytu Civilní obrany v suterénu bloku 200 v ulici Josefa Skupy. Kryt koupil a vystavil v něm postupně unikátní historické předměty a dokumenty mapující dějiny první a druhé světové války a období horečnatého zbrojení za vlády komunistů. Nechybí ani část věnovaná koncentračním táborům a utrpení Židů a výstava Zmizelé sudety, která fotograficky porovnává původní a současný vzhled obcí v pohraničí. Raritou muzea je jistě utěrka na sklo z domácnosti Adolfa Hitlera anebo sbírka skoro padesáti klystýrů.

Protože bunkr není zatím přístupný z ulice, ale jen ze sklepení domu, je muzeum přístupné pouze po předchozí telefonické domluvě.

Zájemci o vojenskou historii okresu Most si mohou s panem Sieberem domluvit speciální prohlídku Mostu. Sběratel vám ukáže československá obranná opevnění starého Mostu, ŘOP vz.36 a 37 z doby 1936-38., německé válečné bunkry, zbytky stanovišť německé protiletadlové ochrany – flaků, které chránily Sudetenländische Treibstoffwerke AG Maltheuern bei Brüx – Sudetská továrna na pohonné hmoty a.s., Záluží u Mostu (nyní Unipetrol). Cena této několikahodinové poznávací cesty je individualní.

Provozovatel

Válečné muzeum Sudety

Čsl. armády 1856
434 01 Most
Tel.:
+420 602 404 042
Tel.:
+420 800 801 801
Email:
muzeum@jmsieber.cz
WWW:
www.jmsieber.cz/m...
GPS:
50,511986 13,636121
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Most
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Poznámka:Pokud přinesete a věnujete muzeu nějaký historický exponát, máte vstupné zdarma.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí