Úvod > Co chcete dělat? > Národní přírodní památka Křížky
Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.
Název lokality Křížky je podle tří křížků, které zde byly vztyčeny na vrcholku pahorku v roce 1849. Hned vedle křížků je deska z leštěného hadce s vyznačenými směry na významné výškové dominanty na Vladař nebo Klínovec. Národní přírodní památka Křížky je přístupná s omezením. Lokalita je oplocena, ale brankou se dá dojít až ke křížům.

Na živiny chudém substrátu se vytvořila specifická rostlinná společenstva s mimořádně vzácnými druhy. Roste zde rožec kuříčkolistý, který nelze nikde jinde na světě nalézt než v západních Čechách. Kromě skalní vegetace rostou na hadcích společenstva keříků, např. vřesovec pleťový nebo zimostrázek alpinský. Část rostlin vytváří zakrslé formy (nanizmy). Hojně rozšířený vřesovec zjara zbaruje celé okolí do vínové barvy kvetoucích vřesovců. Roste zde také kriticky ohrožený svízel sudetský, který si libuje právě ve vřesovištích.

Pro regeneraci vřesovišť a posílení populace zdejšího endemitu – rožce kuřičkolistého je část území spásávána stádem ovcí a koz. Odlesněné skalky jsou domovem vzácných a chráněných, zejména bezobratlých živočichů. V lokalitě žijí vzácní motýli a plazi.


Jak se sem dostat

Pokud budete chtít Křížky navštívit, tak se sem vypravte z obce Prameny po silnici směrem na Novou Ves. Křižky jsou viditelné již z daleka.
 

Z historie záhadných křížů

Snad každého, kdo lokalitu navštíví napadne otázka, kdo a proč sem tři kříže umístil. Skalce, na které Tři kříže stojí, říkávali místní kdysi „am Stoinl“. Obyvatelé Pramenů byli vždy velice zbožní a protože bývali současně i velice bohatí, často nechávali na okolních skalách či v prostorách města vybudovat boží muka, kříže či kapličky. K této situaci došlo také v případě Tří křížů. Zhotoveny byly společným dílem sangerberských občanů v roce 1849.

Společné dílo zde vystavěli proto, že se jedná o nápadnou kamennou vyvýšeninu v okolí obce, na které byli zvyklí náboženské symboly umístňovat (například na Petrově kameni atd.). Také zhotovení křížů je společnou prací několika mistrů, nikoliv jen jednoho. Výsledkem byla zručná kamenická práce místních šikovných kameníků. Po jejich zhotovení byly společně v uvedeném roce 1849 usazeny za přítomnosti většiny obyvatel obce na místo, kde se nacházejí dodnes. Tuto skutečnost zde uvádíme proto, že se kříže staly v další době podnětem ke vzniku mnoha fám a pověstí.

Nápisy na stélách křížů nejsou již dobře čitelné, ale některé fragmenty se dochovaly. Například čitelný je text na levém kříži "Zur Ehre Gottes" (Ke slávě Boha). Na pravém kříži se píše: "Zur Ehre Gottes das auf die Curhilfe der vierzehn Notthelfer Heil wiederholen Gottdanke. Hans u. Anna Hahn aus Sangerberg 1849". V překladu to znamená: "Ke slávě Boha,.který lázeňskou léčbou společně se čtrnácti pomocníky v nouzi pomohli k uzdravení opakujeme Děkujene ti Bože. Hans a Anna Hahnovi ze Sangerbergu 1849".
22.7.
24.7.
Festival Podtvrzí 2022

Festival Podtvrzí 2022

Krásno, Karlovarský kraj
6.8.
Běhej lesy Bílá

Běhej lesy Bílá

Bílá, Moravskoslezský kraj
29.7.
31.7.
Knižní lázně

Knižní lázně

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj
9.7.
SpaRun Mariánské Lázně

SpaRun Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj
Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj