Úvod > Aktuality > Klínovec, Meluzína a Hadí hora: výlety po Krušných horách
Klínovec, Meluzína a Hadí hora: výlety po Krušných horách
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Klínovec, Meluzína a Hadí hora: výlety po Krušných horách

Vydáno 3. srpna 2021
Z nejvyšších vrcholů našich hor patří krušnohorský Klínovec s nadmořskou výškou 1 244 metrů k těm nejlépe dostupným, až na vrcholek se totiž dostanete autem. V zimě se sem jezdí na běžky a na sjezdovky, právě teď v létě patří Klínovec cyklistům a pěším turistům.

Na Klínovec s kolem nebo na kole

Časy, kdy Klínovec v létě patřil jen vyznavačům čistokrevného downhillu, jsou dávno pryč. V posledních letech na jeho úbočí začaly růst flow traily různých obtížností, na kterých si s kolem užijí všichni, od rodin s dětmi až po pokročilé bikery. Úplní začátečníci si nejdřív mohou terén „osahat“ při jízdě přes terénní boule na pump tracku a vylepšit své dovednosti ve skill centrech na nástupních místech – a pak už nezbývá než si vybrat některou z pozvolna klesajících plynulých stezek, navržených speciálně pro potěšení z jízdy na horském kole, a zvolna sjíždět směrem k Jáchymovu.

Po horských cestách a pěšinách je aktuálně vyznačeno bezmála 70 kilometrů tras. Abyste nemuseli zdolávat převýšení téměř 480 metrů, zpět k začátku stezek vás i s kolem vyveze čtyřsedačková lanová dráha Prima Express; v létě je v provozu každý den. K dispozici je rovněž občerstvení, půjčovna kol, obchod s cyklistickým vybavením a servis kol, bezplatná parkoviště, myčka kol a sprchy.
 

Klínovec pro pěší, Meluzína a Hadí hora

Díky snadné dostupnosti lanovkou, autem i autobusem je zdolání Klínovce hračka. Nehledejte proto vhodnou trasu pro výstup a raději se věnujte zajímavým místům na vrcholu i v okolí. Symbolem Klínovce je od roku 1884 půvabná osmiboká kamenná rozhledna. Když zdoláte 75 schodů, otevře se před vámi nádherný kruhový výhled; dobře vidět jsou blízké vrcholy Krušných hor,  Doupovské hory, hluboké údolí Ohře, České středohoří i Šumava.

Hadí horaPěkný výlet můžete podniknout východním směremMěděnci, kde záhy narazíte na vrchol hory s pohádkovým jménem Meluzína (1 091 m), prý nejkrásnější a nejdivočejší vrcholek celé centrální části Krušných hor se spoustou skal a kamennými moři.

Naopak západním směrem nad dolní stanicí lanovky se vypíná Hadí hora s vyhlídkou; prochází tudy žlutá turistická značka z Božího Daru do Jáchymova.
 

Zábava a výlety na Klínovci a v okolí

  • Baví vás koloběžky? Na centrálním parkovišti pod sedačkovou lanovkou Dámská naproti hotelu Nástup najdete půjčovnu sportovního vybavení; k dispozici jsou jak odpružené terénní koloběžky, tak odpružená horská kola, nordic-walkingové hole a další vybavení.
  • Na Klínovci počítejte s vrtkavým počasím (průměrná roční teplota vzduchu je 2,6 °C, roční úhrn srážek se pohybuje kolem 986 mm) a hlavně silným větrem; nezapomeňte si vzít dobré oblečení i boty.
  • Máte rádi místa, kam nevedou značené cesty? Vydejte se ke kameni tří panství mezi Fichtelbergem a Klínovcem. Historický hraniční kámen s erby pochází z dob Marie Terezie a určoval hranici mezi Schwarzenbergským panstvím pánů z Tetova, panstvím Hauenstein (Horní Hrad) a panstvím Jáchymov.
  • Vánoce jsou sice ještě daleko, ale přesto se s dětmi i v létě můžete vydat na putování po Ježíškově cestě; vše podstatné se dozvíte v informačním centru v Božím Daru.
  • Dalším pěkným výletním cílem pro malé i velké je Údolí mlýnků nad lázněmi Jáchymov, kde v létě klape několik desítek vodních mlýnků různých tvarů a velikostí.
Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách

Heraldickou atrakci Krušných hor – krásný kámen tří pánů se nachází mezi Fichtelbergem a Klínovcem. Vytyčoval hranici uzemí pánů z Tetova, Horního hradu a Jáchymova.

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se nachází krušnohorská tisícovka (1091 m n.m.) – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří – Meluzína.

Národní přírodní památka Křížky

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Vrchol Plešivec v Krušných horách

Hora Plešivec (1028 m) je jedna z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek, s pohodlnou asfaltovou silnicí až na samý vrchol. S trochou pozornosti nemůžete minout odbočku s velkou cedulí za obcí Abertamy směrem na Boží Dar.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Boží Dar – středisko zimních sportů

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Trasa Stoneman Miriquidi – 160 km okruh Krušnými horami

Trasa Stoneman Miriquidi – 160 km okruh Krušnými horami

Dvě země, devět vrcholů, 4 400 m převýšení a 162 km na obou stranách Krušných hor. To je Stoneman Miriquidi, trasa pro milovníky horských kol, která vede po lesních cestách a částečně po singltrecích.

Rozhledna na Plešivci

Rozhledna na Plešivci

Na vrcholu kopce Plešivec, který se vypíná do výšky 1028 m n. m. nad obcí Abertamy v Krušných horách, stojí 16 metrů vysoká rozhledna z roku 1895. Po zdolání 66 schodů se vám otevře nádherný pohled do širokého okolí.

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka nedaleko Klínovce je pojmenovaná podle Hadí hory, na které se nachází. Z místa je pěkný pohled do krajiny.

Mariánská v Krušných horách

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Další aktuality

15.9.
2021
Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Západočeské lázně | Zážitky
7.9.
2021
Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Západočeské lázně | Zážitky