Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové
Památky

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.
Po dobu 26 let poskytovala lékárna U Zlatého lva kvalitní lékárenské služby se specializací na homeopatii a další alternativní směry. Své příznivce a pacienty měla po celé České republice a dokonce i v zahraničí. Historický interiér a kouzlo původního charakteru lékárny byly cílem mnohých návštěvníků, a to i těch, kteří se chtěli jen potěšit pohledem.

Bohužel v posledních letech z ekonomických důvodů nebylo možné lékárnu dále provozovat. Z výše uvedených historických aspektů, tradice a sentimentality jsme hledali možnost, jak neopustit tento prostor a neochudit další návštěvníky o možnost poznat, jak vypadaly lékárny v minulosti. Rozhodli jsme se zachovat interiér v původním stavu a lékárenskou činnost vyměnit za pokus o přiblížení povědomí a znalosti o lékárenské profesi široké veřejnosti. V historických prostorách bylo vybudováno¨Muzeum české lékárny s jednoduchou expozicí, která ukazuje vývoj lékáren v čase a rovněž některé vybrané oblasti z činnosti lékárny. Cílem této expozice by mělo být upoutat veřejnost a v případě zaujetí tímto krásným oborem pobídnout k návštěvě Českého farmaceutického muzea na Kuksu, jehož expozice jsou významně obsáhlejší.


Prohlídková trasa

1. část – přístroje - expozice velkých lékárenských přístrojů
2. část - historie lékáren - od prvopočátku až po současnost
3. část – lékové obaly – přehlídka krabiček, skleniček a lahviček do kterých byly baleny léky (obaly od počátku minulého století až po ty, na které si mnozí ještě pamatujete)
4. část – kancelář - původní nábytek z kanceláře vedoucího lékárníka s unikátní sbírkou odborné literatury, dobových časopisů a rozličných materiálů, které byly v minulosti nezbytné pro provozování lékárny
5. část – nástroje - přístroje, nástroje a pomůcky nezbytné k individuální přípravě léčiv
6. část – lékárna - expozice lékárenské výdejny neboli oficíny. Nábytek je původní a nechal ho na míru vyrobit PhMr. Antonín Dvořáček v roce 1934 pro svoji lékárnu v Hradci Králové U Grandu.
 

Lékárenská kavárna

Pro návštěvníky muzea jsme připravili tematicky zaměřenou kavárnu. Jednoduchý sortiment by měl korespondovat s prvky lékárenství, a to jak názvoslovně, tak i částečně obsahově.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Café Na kole

Café Na kole

Hradec Králové, Královéhradecko
Alcatraz cocktail bar

Alcatraz cocktail bar

Hradec Králové, Královéhradecko