Úvod > Aktuality > 20 tipů, kde hledat historické lékárny
Památky

20 tipů, kde hledat historické lékárny

U Černého orla, U Bílého jednorožce či U Zlaté korunky… poetické názvy lékáren jako by měly větší léčivou moc. Vydejte se za poznáním historických lékáren, kde to voní vzácnými mastmi a bylinkami. Některé jsou sice už jen ojedinělým muzeálním kouskem, v některých však stojí pacienti frontu na léky či léčivý sirup dodnes.
Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Expozice Barokní lékárna ve Zlaté Koruně

Expozice Barokní lékárna ve Zlaté Koruně

V bývalé jídelně kláštera si nyní prohlédnete unikátní expozici Barokní lékárna. Uvidíte barokní vyřezávané regály, stojatky, sklo, staré flakony, lékovky a baňky i laboratorní váhy na táře… Prohlídka se koná, sejde-li se alespoň 5 osob.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti. Novorenesanční budova muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila a dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně.

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.

Historická barokní lékárna v Letovicích

Historická barokní lékárna v Letovicích

Klášter Milosrdných bratří se řadí společně s farním kostelem sv. Prokopa a zámkem mezi nejvýznamnější letovické památky. Prohlídka s průvodcem zahrnuje výklad o historii a vzniku kláštera a návštěvu unikátní zrestaurované barokní lékárny, která se nachází v areálu kláštera.

Barokní lékárna na Špilberku

Barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny slouží svému účelu již od konce 17. století a její vnější i vnitřní výzdoba ji řadí mezi nejkrásnější budovy ve městě.

 Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna U Černého orla ve Vidnavě

Lékárna se nachází v přízemí novorenesančního domu z pol. 19. století na náměstí Míru ve Vidnavě.

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Městské muzeum Nové Město nad Metují

Pokud navštívíte překrásné Nové Město nad Metují, takzvanou bránu do Orlických hor, zavítejte také do městského muzea, kde na vás čeká například barokní lékárna nebo unikátní Měšťanský betlém.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Apatyka Café

Apatyka Café

Kavárna v interiéru novohradské barokní lékárny. Kolumbijská káva, moravské a gruzínské víno, dezerty, domácí šťávy a džemy, čaje a další. K dispozici je salonek, letní terasa s dětským hřištěm a vnitřní dětská herna. Bezbariérové. Vhodné pro soukromé oslavy, přednášky, školení, firemní akce.

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Náměstí v Oseku – secesní lékárna i barokní domy

Klášterní náměstí v Oseku je tvořeno rozšířeným uličním prostorem, který poněkud zaniká vedle dominantního souboru staveb kláštera, ale přesto jsou zde soustředěny pozoruhodné památky. Mezi nejhodnotnější z nich patří barokní domy či secesní dům, kde původně bývala lékárna.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky