Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum a Pojizerská galerie Semily
Kultura

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).
V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).

Muzeum dokumentuje region horního Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou. Netradičně uspořádanou etnografickou expozici Tajemství řemesel našich předků, umístěnou v podkroví, tvoří malovaný nábytek, předměty z podkrkonošských domácností jako jsou lidové kroje, městské a venkovské oblečení z přelomu 19. a 20.století, Maiznerův betlém, památky na krkonošské i jiné řemeslníky a další zajímavosti. 
 
Již z názvu Muzea je zřejmé, že kromě rodného domu Ivana Olbrachta, původní budovy muzea, patří k Muzeu i Pojizerská galerie využívaná především pro pořádání uměleckých výstav. Díky architektonicky zajímavému řešení jsou kromě prostor na obvodních zdech využitelné i čtyři sloupy v prostoru. Uprostřed galerie můžete vidět atypické střešní okno. Součástí galerie je také pískovcový portál z Košťálovského mlýna. Portál byl postaven v roce 1815 Janem Culíkem pro Rykrům mlýn v Košťálově u Semil.
 
V ostatních částech muzea naleznete několik aktuálních výstav zaměřených na historii regionu či výtvarnou scénu. Informace o aktuálních výstavách jsou na webových stránkách muzea.
 
Roubenky
V Jílovecké ulici se nachází tři památkově chráněné roubené chalupy, které dříve obývali drobní řemeslníci a tovární dělníci. Dvě z nich jsou ve správě Muzea a Pojizerské galerie Semily, p.o. Jedna je pronajata sdružení Semínko země a funguje v ní přírodně zaměřená mateřská škola. Červená roubenka slouží muzejním účelům a v současné době je v ní instalována expozice pilníkářství. Můžete zde vidět dílnu pilníkáře, jejíž vybavení pochází od posledního českého pilníkáře pana Drahomíra Smejkala z Jihlavy. Ve světnici na Vás dýchne atmosféra přelomu 19. a 20. století. Pýchou expozice je tzv. Svatý kout se zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759, který je chloubou muzejní sbírky. Na půdě je expozice léčivých bylin.
  
Věž kostela sv. Petra a Pavla
Novorománský kostel sv. Petra a Pavla byl postaven roku 1911, na jeho místě stával původně kostel dřevěný, který byl roku 1702 nahrazen kostelem kamenným. V blízkosti kostela najdete několik zajímavých soch. Ne všechny zde mají své původní místo. Například socha sv. Václava, kterou F. L. Rieger nechal zhotovit jako památku na svého otce, stávala na dnešním Riegrově náměstí. Původní památkou na starý kostel jsou sochy sv. Petra a Pavla v nadživotní velikosti z roku 1702, které jsou umístěné hned u vchodu. Po vystoupání 122 schodů do výšky 23,5 metrů si můžete prohlédnout celé město Semily z věže této historické dominanty. 
 
Muzeum pořádá každoročně velikonoční a vánoční jarmark a také tzv. Semilský Montmartre a Muzejní noc. Od roku 2019 je v muzeu k dispozici i kavárna se zahrádkou, kde probíhají různé koncerty.
 

Provozovatel

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

Husova 2
513 01 Semily
Tel.:
+420 481 622 528
Email:
muzeum@muzeumsemi...
WWW:
www.muzeumsemily.cz
GPS:
50,603385 15,334882
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Český ráj
Město:
Semily
 

Vstupné

Cena: 60 Kč

Snížená cena: 40 Kč

Poznámka:

vstupné na věž kostela sv. Petra a Pavla - 40 Kč / 20 Kč,
vstupné do roubenky s pilníkářskou dílnou - 40 Kč / 20 Kč
 

 

Časová náročnost

2,0 hodiny