Úvod > Co chcete dělat? > Jílovecké roubenky v Semilech

Jílovecké roubenky v Semilech

Památky
Jílovecké roubenky naleznete v úzké Jílovecké uličce pod návrším Koštofrank v Semilech. Jedná se o původní zástavbu města z konce 19. a počátku 20. století. Do současnosti se zachovaly tři roubenky pojizerského typu, přičemž dvě jsou přístupné veřejnosti.
Jednou ze semilských ulic, kde dřevěné chalupy ještě před několika desítkami let převažovaly, je Jílovecká ulice pod vrchem Koštofrank. Do současnosti se dochovaly tři chalupy, které tvoří malý pozoruhodný areál, připomínající původní zástavbu města. Pocházejí z přelomu 19. a 20. století a obývali je drobní řemeslníci, dělníci a domkáři. Dvě z těchto chalup jsou přístupné veřejnosti.

Zelená roubenka slouží občanským sdružením a přes léto nabízí programy pro děti. Historické expozice jsou ke zhlédnutí v červené roubence. Je to pilníkářská dílna, kde se pilníky vyráběly až do roku 1956, můžeme si zde prohlédnout původní postup ruční výroby a prakticky vyzkoušet rozdíl mezi strojně a ručně vyrobeným pilníkem. Druhou expozicí je Život v Semilech v podobě obytné světnice z přelomu 19. a 20. století. Třetím zpřístupněným prostorem se stala půda s jedním z nejstarších typů povalových stropů, původní zachovanou hliněnou podlahou, výstavou léčivých rostlin a interaktivní expozici pro děti. Výstava poskytuje základní přehled o léčivých rostlinách, o způsobu jejich sběru, zpracování i použití tak, aby lidskému organismu co nejvíce prospěly.

Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru v budově muzea. Všechny tři domy pojizerského typu mají mimořádnou hodnotu pro svou neporušenost v celku i v detailech, proto byly vyhlášeny za kulturní památku.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 1. 2020