Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Ivana Olbrachta
Památky

Rodný dům Ivana Olbrachta

V centru Semil najdete památný jednopatrový dům čp. 2, který je rodným domem Ivana Olbrachta. Dnes zde sídlí Muzeum a Pojizerská galerie, které patří k významným kulturním centrům Semil.
V domě dříve bývala známá hospoda U české koruny, míval tu advokátní kancelář JUDr. Antonín Zeman (spisovatel Antal Stašek) a zde se také narodil jeho syn Kamil Zeman (spisovatel Ivan Olbracht). Kamil Zeman šel v otcových šlépějích, zabýval se literární tvorbou a žurnalistikou. Zvolil si pseudonym Ivan Olbracht. V letech 1909 – 1916 pracoval jako redaktor Dělnických listů ve Vídni. V polovině 30. let obrátil svou pozornost k problémům nejvýchodnější části republiky. Na Podkarpatské Rusi vznikly knihy „Hory a staletí“, „Golet v údolí“ a jeho vrcholné dílo „Nikola Šuhaj loupežník“. Ivan Olbracht zemřel roku 1952 v Praze.

Oba známé spisovatele připomíná bronzové sousoší "Otec a syn" sochaře Josefa Malejovského z roku 1960 nedaleko budovy muzea před vstupem do Palackého sadů.

Původně panský dům je připomínán již v 17. století. Dům se podařilo zachránit díky jednomu dobovému nedostatku. Na začátku šedesátých let chybělo v celém okrese tehdy nepostradatelné muzeum dělnického hnutí. Vzhledem k stranické činnosti I. Olbrachta se podařilo prosadit, aby toto muzeum bylo umístěno právě v jeho rodném domě a místo bourání zchátralého domu následovala rozsáhlá rekonstrukce. Od roku 1960 slouží muzejním účelům. V patře a v podkroví jsou umístěny stálé expozice, přízemní místnosti jsou využívány pro krátkodobé výstavy a kulturní akce.