!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Most v Kostelanech nad Moravou
Památky

Most v Kostelanech nad Moravou

Krásný portálový nýtovaný most přes řeku Moravu připomíná staré řetězové mosty. Jedná se o unikátní doklad mostního stavitelství z počátku 20. století. Každý rok 25. prosince se na něm konají působivé oslavy Betlémského světla.

Obcí prochází trasa Baťova kanálu a několik cyklotras - dálkové Moravské stezky a Moravské vinné, regionální Uherskohradišťská vinařská cyklostezka. Místní naučná stezka vede k Tůni u Kostelan i k technické památce - mostu přes řeku Moravu.

Z Kostelan do Starého Města vede stezka, vhodná pro milovníky in-line bruslí. K obecním tradicím patří mikulášské a fašankové zábavy, zářijové slovácké hody s právem nebo stavění a kácení máje. O kostelanském mostě se napsalo už mnohé, ale nejlépe význam tohoto díla mohou zhodnotit sami občané, kteří ho vnímají jako samozřejmost denního využívání. Od 1.dubna 1997 se náš most dostal do podvědomí širšího zájmu, neboť Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo most přes řeku Moravu v Kostelanech nad Moravou za kulturní památku.

Most představuje po technické stránce unikátní doklad mostního stavitelství z počátku 20. století. Tento dokument významně oceňuje jedinečnost ocelové konstrukce a jeho nosný systém, kterých se v ČR zachovalo poměrně málo.

Každým rokem o 1.svátku vánočním pořádá kostelanská mládež Oslavu betlémského světla. Již šestkrát od roku 1997 se most rozzářil stovkami svíček a doufejme, že tato tradice bude trvat ještě hodně dlouho.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
19.9.
Děti, Kovozoo a Hefaistos

Děti, Kovozoo a Hefaistos

Staré Město, Východní Morava
3.10.
Sraz veteránů v Kovozoo Staré Město

Sraz veteránů v Kovozoo Staré Město

Staré Město, Východní Morava
5.11.
Strašidelná zahrada

Strašidelná zahrada

Staré Město, Východní Morava
11.7.
Jízda králů v Kunovicích

Jízda králů v Kunovicích

Kunovice, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí