Úvod > Aktuality > Do Statiňan na zámek a za unikátní chovem koní
Zážitky

Do Statiňan na zámek a za unikátní chovem koní

  • Vydáno28. září 2009
V současnosti chová hřebčín Slatiňany kolem 250 ks starokladrubských koní, převážně vraníků. Základní stádo čítá 72 chovných klisen a 14 plemenných hřebců, 80 hříbat do věku 3,5 let je odchováváno na hříbárně ve Slavicích. Hipologické muzeum na zámku ve Slatiňanech patří k nejvýznamnějším svého druhu na světě. Jeho bohaté sbírky mají vysokou uměleckou a odbornou hodnotu a co do množství a kvality jsou zcela výjimečné a jedinečné v evropském i světovém měřítku.

Nejen zámek Slatiňany nabízí návštěvníkům krásnou podívanou, ale i jeho rozlehlý park, ve kterém se hřebčín nachází. Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parforsní hony, které patřily spolu s přilehlým zámkem rodině Auerspergů. Po 2. světové válce byli starokladrubští vraníci přestěhování z Průhonic do stájí ve Slatiňanech. Vznikl zde „ Státní pokusný hřebčín ve Slatiňanech“ a v roce 1948 byl přejmenován na Výzkumnou stanici pro chov koní, která prováděla svoji výzkumnou činnost až do roku 1992. Díky profesoru PhDr.et MUDr. F. Bílkovi můžete nyní obdivovat tyto krásné koně.

V současnosti se chová v hřebčíně kolem 250 ks starokladrubských koní, převážně vraníků. Vhodnost kladrubáků pro vozatajské soutěže prezentují na kolbištích vozatajové s vranými spřeženími. Se slatiňanskými vraníky se také můžete setkat při soutěžích v klasické drezúře, v parkurových soutěžích a v soutěžích barokního ježdění. Můžete je potkat i jako koně jízdních policistů v Ostravě a Pardubicích. Pracovníci hřebčína nabízejí svým návštěvníků a obdivovatelům nejen možnost prohlídky, ale i předvedení koní, projížďku kočárem, vyjížďku v sedle či výcvik s trenérem.

Více informací:
Hřebčín Slatiňany

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní rasy koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Historie chovu sahá až do roku 1579, avšak chov vraníků byl přerušen a v 1931 téměř zcela zlikvidován.

Další tipy v okolí pro vaše výlety:
Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim – loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Stálé expozice obsahují geologii a paleontologii, archeologii a historii zámku a podlažického kláštera, zajímavostí je model KODEXU GIGAS, jehož originál je uložen ve Švédsku.

Další aktuality