Úvod > Co chcete dělat? > Ubytování > Sodomkův statek Czap
Ubytování

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Naše rodina na Zbožnově žije a hospodaří podle písemných zmínek v Gruntovních knihách Rychumburského panství od roku 1681. Všechny lidské osudy rodiny Čápů (rodné jméno mé maminky) a Sodomků jsou po staletí spojená se zemědělstvím. Generace sedláků zažily napříč staletími mnoho úrodných i méně úrodných let, období prosperity i nouze. Za všech okolností ale vždy museli hospodáři obdělat svá pole a obstarat hospodářská zvířata.

Mým cílem není jen zachovat v rodě zemědělské znalosti a postupy a znovu plně oživit statek. Chtěl bych s lidmi, kteří o to stojí sdílet kouzlo a nádheru venkova a hospodaření. Nejen proto jsme na statku vybudovali pět apartmánů pro naše hosty a k tomu útulnou venkovskou hospůdku a kavárnu. Někdo přijede jen se ubytovat a poznat krásy našeho kraje a večer si dá dobré pivo, víno, večeři. Někdo k tomu přidá i možnost projít si hospodářství. Někdo bude chtít trochu víc poznat, jaký je koloběh prací na poli nebo u zvířat. Někdo přijede třeba jen pomoct s polními pracemi nebo na podzimní zabíjačkové hody. Někdo podívat se na venkovské zvyky jako je Masopust, nebo na mlácení obilí klasickou mlátičkou a nebo třeba na hasičské závody. Někdo si přijede jen tak nadýchat se venkovského vzduchu a sednout si na louku a nedělat nic. Rádi u nás přivítáme rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, koňáky (o koně bude postaráno), motorkáře, samotáře, celé rodiny nebo přátele, kteří obsadí celý pension a budou mít celý statek pro sebe. A všem nabízím diskuzi o zemědělství, potravinách, životě, kariéře a dalších (ne)podstatných věcech, které jsou kolem nás. A to vše na statku, kde se stále ještě hospodaří.

Provozovatel

Sodomkův statek Czap

Zbožnov 16
539 73 Skuteč
Email:
info@sodomkuvstat...
WWW:
https://www.sodom...
GPS:
49,853361 16,020815
 
 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 

Marien – koncert hudební skupiny

Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny Víti Troníčka.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Autíčkyjáda 2023

Dětské závody rc aut a autíček.
Hlinsko, Pardubický kraj

Staročeský masopust Hlinsko-Blatno

Staročeský masopust Blatno. Těžko popisovat tuto tradici, nejlepší přijet se sami přesvědčit jak tento obyčej probíhá. Masopustní obchůzku, která je součástí nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, předvede Blatenská maškara. Na závěr dojde k tradičnímu zvyku, poražení masky kobyly.
Hlinsko, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem

Dopoledne s dětmi z hlineckých škol, které veselým průvodem projdou v maskách městem. Odpoledne tradiční masopustní obchůzka v prostředí památkové rezervace Betlém, kterou předvedou obyvatelé z Hlinska Blatna.
Hlinsko, Pardubický kraj

Kostel Božího Těla ve Skutči

Špitální gotický kostel byl vystavěn mezi lety 1385 – 1392. Jedná se o gotický jednolodní kostel, v interiéru s žebrovými klenbami a kružbovým sanktuáriem z 15. století. V roce 1862 kostel vyhořel a byl restaurován architektem Františkem Schmoranzem.
Skuteč, Pardubický kraj

Městské muzeum ve Skutči – poznejte historii řemesel

Stálé expozice městského muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.
Skuteč, Pardubický kraj

Žulová stezka Horkami

Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v lomech. Necelých 5 km dlouhá naučná stezka vás provede pozůstatky těžby.
Skuteč, Pardubický kraj

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie.
Skuteč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní spižírna na Rychmburku

Naleznete zde anglické jídlo, kvalitní kávu Nebe Sky a hlavně naší domácí kopečkovou zmrzlinu vyrobenou pouze ze smetany a kvalitních surovin. K tomu všemu i námi vyrobené domácí dezerty.
Předhradí, Pardubický kraj

Ubytování chata Vrbatovka

Dřevěná chata Vrbatovka se nachází v malebné krajině s výhledem na Orlické hory. Ubytování je vhodné pro rodiny i skupinky na cyklovýlety, turistiku.
Vrbatův Kostelec, Pardubický kraj

Apartmány v Proseči

Zrekonstruovaný objekt bývalého hostince „Na Šumavě“ v městě Proseči určený pro rodiny s dětmi, jednotlivci i malé skupiny.
Proseč, Pardubický kraj

Chalupa Sokolík

Luxusní a velmi atraktivní Chalupa Sokolík se nachází v malebném městě Proseč na pokraji Českomoravské Vysočiny a Žďárských vrchů.
Proseč, Pardubický kraj