Úvod > Co chcete dělat? > Sodomkův statek Czap
Ubytování

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Naše rodina na Zbožnově žije a hospodaří podle písemných zmínek v Gruntovních knihách Rychumburského panství od roku 1681. Všechny lidské osudy rodiny Čápů (rodné jméno mé maminky) a Sodomků jsou po staletí spojená se zemědělstvím. Generace sedláků zažily napříč staletími mnoho úrodných i méně úrodných let, období prosperity i nouze. Za všech okolností ale vždy museli hospodáři obdělat svá pole a obstarat hospodářská zvířata.

Mým cílem není jen zachovat v rodě zemědělské znalosti a postupy a znovu plně oživit statek. Chtěl bych s lidmi, kteří o to stojí sdílet kouzlo a nádheru venkova a hospodaření. Nejen proto jsme na statku vybudovali pět apartmánů pro naše hosty a k tomu útulnou venkovskou hospůdku a kavárnu. Někdo přijede jen se ubytovat a poznat krásy našeho kraje a večer si dá dobré pivo, víno, večeři. Někdo k tomu přidá i možnost projít si hospodářství. Někdo bude chtít trochu víc poznat, jaký je koloběh prací na poli nebo u zvířat. Někdo přijede třeba jen pomoct s polními pracemi nebo na podzimní zabíjačkové hody. Někdo podívat se na venkovské zvyky jako je Masopust, nebo na mlácení obilí klasickou mlátičkou a nebo třeba na hasičské závody. Někdo si přijede jen tak nadýchat se venkovského vzduchu a sednout si na louku a nedělat nic. Rádi u nás přivítáme rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, koňáky (o koně bude postaráno), motorkáře, samotáře, celé rodiny nebo přátele, kteří obsadí celý pension a budou mít celý statek pro sebe. A všem nabízím diskuzi o zemědělství, potravinách, životě, kariéře a dalších (ne)podstatných věcech, které jsou kolem nás. A to vše na statku, kde se stále ještě hospodaří.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 9. 2021
8.12.
2.1.
Betlém vánoční

Betlém vánoční

Hlinsko, Východní Čechy
2.10.
Bramborová sobota – zrušeno

Bramborová sobota – zrušeno

Hlinsko, Východní Čechy
3.10.
Den architektury

Den architektury

Hlinsko, Východní Čechy
27.11.
5.12.
Vánoce na Veselém kopci

Vánoce na Veselém kopci

Hlinsko, Střední Morava a Jeseníky

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Východní Čechy
Apartmány v Proseči

Apartmány v Proseči

Proseč, Východní Čechy
Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Východní Čechy