Úvod > Co chcete dělat? > Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany
Kultura

Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany

Malostranská beseda na stejnojmenném náměstí sloužila dříve jako Malostranská radnice. Dnes je renesanční budova kulturním centrem – nachází se zde společenský klub s koncertním sálem, galerie, restaurace s českou kuchyní, kavárna i vinárna.
Původně pozdně gotická stavba z let 1478–81, vypleněná v roce 1611 při vpádu Pasovských a poté (1617–30) pozdně renesančně přestavěná, snad podle projektu G. M. Filippiho, vnitřní dispozice a portál v podloubí pocházejí z roku 1660. Dům měl až do roku 1828 na střeše tři věže s cibulovými báněmi a ozdobné vikýře.

Od konce 15. století byl dům sídlem malostranské radnice, již třetím v pořadí (první radniční dům stával uprostřed náměstí, poté radnice sídlila v domě U sedmi kamenných sloupů). Pamětní deska na průčelí připomíná, že roku 1575 zde byla sepsána Česká konfese, dokument, který měl nekatolíkům v Čechách zaručit náboženskou svobodu; císař Maxmilián II. Habsburský konfesi ústně potvrdil, později však její platnost popřel. Radniční funkci měl dům až do spojení pražských měst v roce 1784.

V současnosti slouží bývalá radnice kulturním účelům (divadelní představení, koncerty, přednášky, výstavy). Součástí Malostranské besedy je také vyhlášená restaurace, k jejíž specialitám patří hovězí pečená žebra v hořčično-medové marinádě s krémovou česnekovou omáčkou nebo pečená kachna s červeným zelím a bramborovými nočky. K dispozici letní zahrádka v podloubí a koktejlové bary pro návštěvníky koncertů a divadla.

Navštívit zde můžete také videokavárnu Trick bar, která nabízí přes 30 druhů vín od českých i zahraničních dodavatelů, hlavním dodavatelem českých vín je vinařství Chateau Valtice. Dále si můžete vybrat z různých míchaných alkoholických i nealkoholických nápojů, koňaků, rumů i jiných destilátů.

Provozovatel

Hudební a divadelní klub Malostranská beseda

Malostranské náměstí 21
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 409 112
Email:
info@malostranska...
WWW:
www.malostranska-...
GPS:
50,088330 14,404779
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Poznámka:záleží na vybraném programu

 

Časová náročnost

1,5 hodiny