Úvod > Co chcete dělat? > Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Kultura
Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje muzeum hl. m. Prahy.

Pozorovatelna Kajka byla jedním z více než 70 stanic StB, které byly po Praze rozmístěny. Úkolem agentů v tomto objektu bylo především monitorování pohybu a aktivit na ambasádě USA a ostatních spojenců – Japonska, Velké Británie a Německa. Pozorovatelně Kajka se říkalo také Dědkostroj či Dědkárna – své pracovní povinnosti tu totiž plnili již vysloužilí agenti StB, důchodci.

Služba zde trvala celých 24 hodin a byla údajně za odměnu. Z veže bylo vidět dokonce i do bytu režiséra Zdeňka Podskalského a Jiřiny Jiráskové. Dnes je tato věž zpřístupněná, ale expozici StB zde již nehledejte. V současné době je tu zrekonstruovaný (od května 2019) byt věžníka, expozice Muzea hl. m. Prahy.
 

Kajka pro školy

Pro střední školy a vyšší gymnázia připravilo Muzeum hl. m. Prahy program na téma "Svatomikulášská městská zvonice – pozorovatelna StB Kajka". Žáci pracují pod vedením lektorů ve dvou skupinách – navštíví autentický prostor někdejší pozorovatelny StB a zároveň zmapují umístění dalších bývalých pozorovatelen Státní bezpečnosti, které se nacházely v blízkosti tzv. Kajky. Interpretují filmový materiál, texty a pracují s mapou.

Cena: 50 Kč/žáka od 6 let věku, včetně vstupného, pedagogický dozor vstup zdarma. Programy jsou vhodné pro menší skupiny (max. 25 žáků). Termín si lze vybrat přímo na rezervačním formuláři muzea.

Celý popis
Naposledy změněno: 21. 10. 2019