Úvod > Co chcete dělat? > Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše
Kultura

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.

Pozorovatelna Kajka byla jedním z více než 70 stanic StB, které byly po Praze rozmístěny. Úkolem agentů v tomto objektu bylo především monitorování pohybu a aktivit na ambasádě USA a ostatních spojenců – Japonska, Velké Británie a Německa. Pozorovatelně Kajka se říkalo také Dědkostroj či Dědkárna – své pracovní povinnosti tu totiž plnili již vysloužilí agenti StB, důchodci.

Služba zde trvala celých 24 hodin a byla údajně za odměnu. Z věže bylo vidět dokonce i do bytu režiséra Zdeňka Podskalského a Jiřiny Jiráskové. Dnes je tato věž zpřístupněná, ale expozici StB zde již nehledejte. V současné době je tu zrekonstruovaný (od května 2019) byt věžníka, expozice Prague City Tourism.
 

Individuální prohlídka historické věže s vyhlídkou z ochozu a prohlídka stálé expozice „Custos Turris“, bez nutné předešlé rezervace