Úvod > Aktuality > Leonardo da Vinci v Praze: přijďte za ním do Malostranské besedy
Zážitky

Leonardo da Vinci v Praze: přijďte za ním do Malostranské besedy

  • Vydáno20. března 2018
Malá Strana je kouzelné místo plné paláců, krásných měšťanských domů a romantických uliček. Stačí se zastavit na Malostranském náměstí a rozhlédnout se kolem dokola. Na rohu, kde z náměstí vychází Letenská ulice, stojí Malostranská beseda. Právě tam je nyní k vidění interaktivní výstava Leonardium.
Výstava Leonardium se na Malé Straně zdrží až do konce června, takže s návštěvou nemusíte pospíchat. Víte ale, že Malostranská beseda letos slaví rovných 150 let od svého vzniku?
 

Malostranská beseda: založená roku 1868

Renesanční budova Malostranské besedy je samozřejmě mnohem starší, po staletí sloužila jako radnice Malé Strany. Když se v roce 1784 sloučila všechna čtyři pražská města, Staré a Nové Město, Hradčany a Malá Strana, městská správa se přemístila na Staroměstskou radnici. Spolu s písemnostmi se mimochodem přestěhovaly i vzácné intarzované dveře z roku 1619; na Staroměstské radnici je dodnes můžete vidět zasazené v portálu s nápisem Senatus.

Bývalá radnice na dnešním Malostranském náměstí napřed sloužila různým úřadům, v roce 1868 pak byla založena Malostranská beseda. Instituce s bohatou škálou kulturních aktivit působí až do současnosti; jde o známé kulturní a společenské centrum s hudebním a divadelním klubem, podkrovní galerií, restaurací, pivnicí, barem a kavárnou. Od roku 2010 je dokonce v prostřední věži zavěšen nový zvon sv. Václava, vyrobený ze slitiny mědi; váží 160 kilogramů a odbíjí každou čtvrthodinu.
 

Fantazie mistra Leonarda

Interaktivní výstava Leonardium v Malostranské besedě je otevřená pro velké i malé; podle pořadatelů je vhodná pro děti od tří let. Díky spoustě zvukových, optických a kinetických nástrojů se i vy můžete stát vynálezci a inspirovat se vším, co kolem sebe uvidíte. Můžete například hrát Leonardův kvíz a poznat, který obraz mistr namaloval. Obdivovat dva obrazy Madony ve skalách a hledat mezi nimi rozdíly. Pomocí tabletu překreslit Leonardův nejznámější obraz Mona Lisa a jeho vylepšenou podobu pak odeslat do velkoplošné projekce. Anebo si pohrát s freskou Poslední večeře a pomocí magnetických tabulek s různými texty nechat jednotlivé postavy pronášet úplně jiné výroky než ty, o kterých se tehdy patrně mluvilo.
 

Leonardo hravě

Víte, že Leonardo své zápisky psal zrcadlovým písmem? Kromě toho, že byl levák, byl nejspíš i dyslektik a tenhle způsob psaní pro něj byl přirozenější. Na výstavě si k přečtení některých zápisků musíte vzít na pomoc zrcadlo a dokonce si můžete sami zrcadlové psaní vyzkoušet. Líbit se vám určitě budou i návrhy netradičních hudebních nástrojů, ideálního města anebo nůžky pro leváky. Kdo se rád převléká a hraje si, pro toho je určený Leonardův budoár: celou výstavu si tak můžete projít převlečení přímo za samotného mistra.

Kromě toho je k vidění spousta Leonardových vynálezů, od návrhů létajících strojů přes kolesové lodě, ponorku a potápěčské obleky až po mobilní mosty, bagry nebo kladkostroje. Nechybí ani slavný tank, v jehož plánech prý autor záměrně udělal chybu, aby se stroj nedal vyrobit. Tvůrci výstavy do jeho modelu umístili místo děl krasohledy, protože dívat se na svět skrz krasohled je mnohem lepší než skrz hledáček zbraně. Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 70 Kč pro děti, 130 Kč pro dospělé a 360 Kč pro celou rodinu.
 

Co byste ještě měli vědět o Malé Straně?

  • Malostranská beseda před několika lety prošla generální rekonstrukcí, při níž se například po 180 letech na věže vrátily tři báně. Budova tak zvenčí opět vypadá jako kdysi v 17. století.
  • Malostranské náměstí se do roka výrazně promění: chodci budou mít více prostoru, přibudou široké chodníky, nová kašna, lavičky i elegantní lampy. Pražany momentálně zaměstnává spor o to, zda se sem téměř po sto letech vrátí pomník maršála Radeckého. Pro jedny je symbolem habsburské monarchie, pro druhé slavným vojevůdcem a významnou osobností českých dějin.
  • Další slavná osobnost na Malostranském náměstí bydlela: pamětní desku s bystou sopranistky Emy Destinnové (1878–1930) najdete na průčelí Kaiserštejnského paláce. Letos si připomínáme 140 let od jejího narození.
  • Zajděte se podívat také do chrámu sv. Mikuláše, což je nekorunovaná dominanta Malé Strany. Pražskou kuriozitou je Šternberský palác, začleněný do komplexu Poslanecké sněmovny. Požár, který v něm vypukl v 16. století, poničil celou Malou Stranu, a tak byl dům prohlášen za prokletý a dlouho platil zákaz jej rozšiřovat.
Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.

Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany

Malostranská beseda – kulturní centrum Malé Strany

Malostranská beseda na stejnojmenném náměstí sloužila dříve jako Malostranská radnice. Dnes je renesanční budova kulturním centrem – nachází se zde společenský klub s koncertním sálem, galerie, restaurace s českou kuchyní, kavárna i vinárna.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Další aktuality

Festival Cirkopolis ukáže pestrost evropského cirkusu

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis se uskuteční od 12. do 18. února 2023. Na již 10. ročník zavítají umělci převážně z jižní části Evropy a představí různé podoby současného cirkusu. Francouzská dvojice CollectifPetit Travers a jejich žonglérsko-bubenická show festival zahájí. Hranice vnímání bolesti vytyčí španělská performerka Elena Zanzu. Tělo na tělo prozkoumá francouzská dvojice párových akrobatů Un loup pour l'homme potenciál fyzické přitažlivosti. Festival poprvé přiváží představení vytvořené a určené zvědavému dětskému divákovi. Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis přivítá diváky v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a nově i v Centru současného umění DOX.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky