Úvod > Aktuality > CHKO Kokořínsko se rozrostla o Máchův kraj, kde se usadili vlci
Kokorínsko je od zacátku zárí vetší - rozšírilo se Máchuv kraj v okolí Doks.
"> Kokorínsko je od zacátku zárí vetší - rozšírilo se Máchuv kraj v okolí Doks. "> Vlci si vybrali Máchuv kraj, protože se jedná o území s minimem lidských aktivit "> Mimo zvlášte chránených zvírat žije v Máchove kraji 700 druhu motýlu
Příroda

CHKO Kokořínsko se rozrostla o Máchův kraj, kde se usadili vlci

  • Vydáno5. září 2014
Po dvanácti letech se v Česku rozšiřovala chráněná krajinná oblast – součástí CHKO Kokořínsko je nyní také Máchův kraj. Není bez zajímavosti, že právě v této oblasti se poprvé po sto letech objevila vlčí rodina.

Máchův krajKokořínsko je od začátku září větší – rozšířilo se Máchův kraj v okolí Doks. Nová oblast CHKO umožňuje lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Právě zde před několika dny lesníci poprvé po sto letech objevili vlčí rodinu.

Vlci si vybrali Máchův kraj, protože se jedná o území s minimem lidských aktivit. Je to obrovská a lesnatá oblast, kde nejsou silnice a ani zástavba. Vlci zde tak mají klid i dostatek potravy. Jsou to výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky.

VlkVlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století. Vracet se k nám začali až v posledních letech. Do Chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska. V posledních několika letech však spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech vlci pravděpodobně přicházejí z Německa, z oblasti Lužice

Mimo zvláště chráněných zvířat, kam v Máchově kraji patří ještě tesařík alpský, největší populace jeřába popelavého v ČR a 700 druhů motýlů, se zde vyskytují zvláště chránění živočichové a rostliny. Patří mezi ně například jedinečná orchidej prstnatec český nebo masožravá rostlina tučnice česká.

Větší CHKO nyní zahrnuje také jedinečné památky, jako je například Máchovo jezero, hrad Bezděz, Hradčanské stěny nebo zřícenina Ralsko.

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Zřícenina hradu Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko

Nedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl