Úvod > Co chcete dělat? > Kurovický lom u Kroměříže
Kurovický lom u Kroměříže
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Letní sporty

Kurovický lom u Kroměříže

Přírodní památka Kurovický lom se nachází 1,5 km jižně od obce Kurovice, západně od vrchu Křemenná (315 m n. m.), na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání.
Mléčně modrá voda se nachází v Kurovickém lomu nedaleko Kroměříže. Po dlouhá léta byl k tomuto lomu vstup zakázán, což se před několika lety změnilo. Vstup je nyní zpoplatněn 50 korunami. Přímo k lomu se autem dostanete jen za cenu porušení zákazu vjezdu. Je ale ideální například jako osvěžující zastávka vašeho cyklovýletu.

Stěnový lom byl založen k těžbě jílovitého vápence už před rokem 1840. Těžba byla několikrát pozastavena a znovu obnovována, dnes je již ukončena. Z vápence se vyráběl cement ve vápence v nedalekém Tlumačově, známý pod názvem kurovina. Starší vytěžené plochy byly v minulosti částečně zavezeny hlušinou, prostor lomu byl z větší části ponechán samovolnému vývoji. V místech hlavní těžby se nacházejí strmé skalní a suťové svahy, lemová část lomu je porostlá lesem. Rozsáhlá prohlubeň vzniklá těžbou se naplnila srážkovou a průsakovou vodou a vzniklo jezírko, ve kterém se vyskytuje řada chráněných druhů obojživelníků.

Bývalý vápencový lom se stal přírodní památkou (Natura 2000) a je domovem pro 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků včetně největšího vodního brouka na světě vodomila černého.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlina Maxgelato

Zmrzlina Maxgelato

Pravčice, Východní Morava
Společenský dům v Otrokovicích

Společenský dům v Otrokovicích

Otrokovice, Východní Morava