Úvod > Co chcete dělat? > Kurovický lom u Kroměříže
Kurovický lom u Kroměříže
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Kurovický lom u Kroměříže

Přírodní památka Kurovický lom se nachází 1,5 km jižně od obce Kurovice, západně od vrchu Křemenná (315 m n. m.), na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání.
Mléčně modrá voda se nachází v Kurovickém lomu nedaleko Kroměříže. Po dlouhá léta byl k tomuto lomu vstup zakázán, což se před několika lety změnilo. Vstup je nyní zpoplatněn 50 korunami. Přímo k lomu se autem dostanete jen za cenu porušení zákazu vjezdu. Je ale ideální například jako osvěžující zastávka vašeho cyklovýletu.

Stěnový lom byl založen k těžbě jílovitého vápence už před rokem 1840. Těžba byla několikrát pozastavena a znovu obnovována, dnes je již ukončena. Z vápence se vyráběl cement ve vápence v nedalekém Tlumačově, známý pod názvem kurovina. Starší vytěžené plochy byly v minulosti částečně zavezeny hlušinou, prostor lomu byl z větší části ponechán samovolnému vývoji. V místech hlavní těžby se nacházejí strmé skalní a suťové svahy, lemová část lomu je porostlá lesem. Rozsáhlá prohlubeň vzniklá těžbou se naplnila srážkovou a průsakovou vodou a vzniklo jezírko, ve kterém se vyskytuje řada chráněných druhů obojživelníků.

Bývalý vápencový lom se stal přírodní památkou (Natura 2000) a je domovem pro 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků včetně největšího vodního brouka na světě vodomila černého.
 

API centrum v Kurovickém lomu

Jedno z mála míst v ČR, kde můžete zažít Apiterapii je Api centrum v Kurovickém lomu! Apiterapie je léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Možností je mnoho od užívání včelích produktů, přes vpichy žihadlem, medové masáže až po dýchání včelího vzduchu a pobyt v bio poli včelstva. Centrum mimo samotných procedur nabízí prohlídku s přednáškou o včelách pro skupiny dětí v délce do 1 hodiny.
 

Ekologické centrum s vyhlídkou

V Kurovickém lomu probíhá výstavba Ekologického centra s vyhlídkou, které by se mělo otevřít v roce 2022.
V přízemí se bude nacházet kavárna, sociální zařízení a galerie, která ukáže zájemcům historii i současnost Kurovického lomu. V horním patře bude přednášková místnost + 3 apartmány k ubytování. Na 19 m vyhlídku bude vstup z venkovní částí přes zelenou střechu.  Z vyhlídky bude výhled do širokého okolí.
 

Ubytování a restaurace v okolí