Úvod > Co chcete dělat? > Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže
Památky

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Zhruba 9 kilometrů východně od Kroměříže se nachází obec Kurovice, kde se v posledních letech rekonstruuje místní tvrz, která patří k nejstarším dochovaným stavbám na Východní Moravě. Tvrz je veřejnosti běžně nepřístupná, pouze o pořádaných akcích je možné prozatím nahlédnout i jejích do interiérů.

V historických pramenech je tvrz zmiňována již kolem roku 1275. Během let měnila majitele, naposledy byla obydlená na konci 2. světové války. Do dnešního dne se dochovala jak samotná budova tvrze, tak velká část prvního okruhu opevnění. Z druhého okruhu opevnění a příkopu spolu s valem se dochovala jen velmi malá část: nachází se v zahradě místní fary.

Z architektonického hlediska patří k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. V současnosti není objekt běžně přístupný veřejnosti, probíhá jeho postupná rekonstrukce.

První zmínka o obci Kurovice s tvrzí pochází z roku 1276, jmenuje se zde Zašít z Kurovic. Roku 1339 ji prodal Beneš Hus z Kurovic biskupu Janovi z Kroměříže. Albrecht že Šternberka držel tvrz od roku 1447. V období kdy byla tvrz vlastněna Haškem z Vrchlabí (1491) a pak později Joachymem Zoubkem ze Zdětína (1565) prošla svými nejvýznamnějšími fázemi přestavby. Roku 1604 koupil tvrz s obcí Ladislav ml. z Lobkovic. Poslední rod, který Kurovice vlastnil, byl Seilern-Aspag, a to od roku 1871 do II. světové války.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlina Maxgelato

Zmrzlina Maxgelato

Pravčice, Východní Morava
Tacl restaurant Holešov

Tacl restaurant Holešov

Holešov, Východní Morava