Plaňany

Podobně jako Domažlice nebo Ústí nad Labem mají svou nakloněnou věž i středočeské Plaňany. Jak napovídá jméno městečka, leží na pláních, a tak věže dvou zdejších kostelů uvidíte už zdaleka. Uhodnete, který z nich má šikmou věž? Starší románský anebo novější, novogotický?

Plaňany: česká Pisa

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou. Vedle románského kostela Zvěstování Panny Marie vyrostl na začátku 20. století nový a hlavně větší novogotický chrám Narození sv. Jana Křtitele. Kvůli nekvalitním stavebním materiálům a šetrnému staviteli se ale už během stavby začala naklánět kostelní věž. Při rekonstrukci ve 30. letech byla zpevněna a přibližně metrová odchylka od svislé osy se od té doby nezvětšuje.
 

Zvonice, synagoga a středověká tvrz

Oba kostely stojí na hřbitově, společně s barokním děkanstvímrenesanční zvonicí. Její spodní patro je zděné a horní dřevěné, věž je krytá šindelem a v interiéru si prohlédnete malé muzeum věnované zvonům. V centru Plaňan stojí rovněž bývalá synagoga, dnes využívaná jako modlitebna Církve československé husitské. Vzácnou památkou je tvrz v Hradeníně, ukázka honosného venkovského sídla drobné šlechty z období vrcholného a pozdního středověku. Pečuje o ni Regionální muzeum v Kolíně.
 

Renesanční zámek, bludiště a park

Značená turistická trasa vás z Plaňan dovede půvabným údolím potoka Výrovky do nedaleké Radimi. Tam můžete navštívit renesanční zámek, který se dochoval v původní podobě a nabízí několik prohlídkových tras včetně zimních prohlídek. Zajímavou zábavu si užijete také v blízkých Cerhenicích: naučnou stezku doplňuje dřevěné bludiště a také dvě vyhlídkové věže, z nichž se otvírají výhledy na park a do rovinaté krajiny Polabí kolem Peček a Sadské.