Úvod > Aktuality > Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?
Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?
"> "> "> "> ">
Kultura

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Vydáno 26. července 2018
Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, našla až do konce srpna domov v dobrušské synagoze. Přijeďte se podívat na výstavu, projděte se po Dobrušce a okolí a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel.
Takzvaná Ďáblova bible vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, kterému hrozil trest za uctívání satana. Aby se vyhnul děsivému zazdění zaživa, slíbil, že za jedinou noc napíše největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla, ale záhy mu začalo být jasné, že úkol je nad jeho síly. O půlnoci proto zavolal čerta a upsal mu svou duši; ďábel pak nejenže knihu dokončil, ale dokonce se sám vtělil do nejznámější ilustrace na straně 290.
 

Historie, věž a vojenské mapy

Do synagogy v Dobrušce se na Ďáblovu bibli můžete přijít podívat denně mimo pondělí. Mezi další oblíbené zastávky výletníků patří Vlastivědné muzeum a rodný domek Františka Vladislava Heka, muže, který se stal předlohou Jiráskova románu F. L. Věk. V domě nejpopulárnější dobrušské osobnosti se vzpomíná i na úspěšný televizní seriál.

Dominantou náměstí F. L. Věka a symbolem celého města je Radniční věž. V ní je umístěna expozice světoznámého malíře Františka Kupky, rodáka z blízkého Opočna, který v Dobrušce prožil své dětství a mládí a vytvořil zde svá nejranější díla, a také expozice hrdelního práva s kolekcí popravčích a mučicích nástrojů. Kdo vystoupá až na ochoz, toho potěší pěkná vyhlídka na Orlické hory a Podorlicko, při zvláště jasném počasí i na Krkonoše.

Novinkou je expozice vojenské geografie, otevřená na jaře 2018 v Rýdlově vile. V Dobrušce totiž působí vojenští odborníci, jejichž geodetické a kartografické mapy slouží pro obranu České republiky. K vidění je průřez historií zvláštního oboru, ukázky přístrojů a pomůcek, ukázka tvoření map i přehlídka významných osobností této vědy.
 

Osmý div světa

Ďáblova bible, někdy označovaná za osmý div světa, byla velká cestovatelka: z mateřského kláštera v Podlažicích putovala už kolem roku 1229, kdy končí záznamy o podlažickém bratrstvu, jako zástava do cisterciáckého kláštera v SedlciKutné Hoře. Roku 1295 ji opat Pavel Bavor z Nečtin odkoupil pro břevnovský klášterPraze, a s benediktiny pak za husitských nepokojů putovala do dobře opevněného klášteraBroumově. Tam přečkala husitské války i zničení podlažického kláštera, ale roku 1594 si ji císař Rudolf II. odvezl do svých pražských sbírek. Zhruba o padesát let později se společně s dalšími starožitnostmi, uměleckými předměty a nejrůznějšími kuriozitami vydala na prozatím poslední cestu: do Švédska jako válečná kořist z třicetileté války. Od té doby je uložena v Královské knihovně ve Stockholmu. Přes opakované snahy o návrat do Čech se Ďáblovu bibli nepodařilo získat a domů se vrátila jen na několik měsíců, kdy od září 2007 do března 2008 byla vystavena v pražském Klementinu.
 

Víte, že?

  • Benediktinský klášter v Podlažicích u Chrudimi zničili husité a zbyly z něj jen nepatrné stopy. Dnes na stejném místě stojí kostel sv. Markéty.
  • Ďáblovu bibli, vystavenou v Dobrušce až do konce letních prázdnin, nevytvořil čert. Dokonalá maketa vznikla v dílně žamberského knihařského mistra Jiřího Fogla.
  • Kdyby Codex gigas psal skutečně ďábel, musel by tak činit s notným sebezapřením. Kniha totiž obsahuje opisy celé Bible, Kosmovy kroniky, kalendárium, seznam podlažického bratrstva a různé náboženské traktáty. Na druhou stranu v ní lze najít řadu světských textů, například zaklínadla. Nápadně chybí návod k vymítání ďábla, ačkoli benediktini exorcismus prováděli.
  • Jak rychle píše ďábel? Kdyby dávný písař denně napsal jeden sloupec, tedy 106 řádek, a pracoval šest hodin denně šest dní v týdnu, dokončil by celý rukopis asi za pět let. Pokud si ale sám linkoval řádky a hotový rukopis iluminoval, odhaduje se, že práce se mohly protáhnout na dvacet (a možná dokonce třicet) let.
  • Codex gigas se skládá z 310 pergamenových listů. Stránky mají rozměry 890 mm x 490 mm, kniha váží 75 kg a podle výpočtů by na výrobu potřebného pergamenu byly potřeba kůže asi ze 160 oslů či telat.
Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice hrdelního práva v radniční věži v Dobrušce

Expozice se nachází v mezipatře radniční věže v Dobrušce. Hrdelní právo bylo středověkou výsadou města. Uvidíte zde kopie popravčích a mučicích nástrojů.

Židovský hřbitov v Dobrušce

Židovský hřbitov v Dobrušce

Místem posledního odpočinku dobrušských Židů byl židovský hřbitov na konci dnešních ulic Křovické a Javorové. Své hřbitovy nazývali Židé poeticky "zahrada mrtvých". Na dobrušském hřbitově se pohřbívalo až do osudného roku 1942.

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

V Rýdlově vile postavené v roce 1919 podle projektu Jana Kotěry byla 24. 5. 2018 pro veřejnost otevřena nová stálá expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce věnovaná vojenské geografii ke 100. výročí jejího založení.

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice Židé v dějinách Dobrušky

Expozice se nachází v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí v Dobrušce. Ve sklepení rabínského domu byla znovuobjevena tzv. mikve, což je vodní nádrž, která sloužila pro rituální lázně.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má čtyři stálé expozice v pěti historických budovách.