Úvod > Aktuality > Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?
Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

  • Vydáno31. července 2022
Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, našla až do konce srpna domov v Broumovském klášteře. Přijeďte se podívat na výstavu, projděte se po Broumově a okolí a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel.
Takzvaná Ďáblova bible vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, kterému hrozil trest za uctívání satana. Aby se vyhnul děsivému zazdění zaživa, slíbil, že za jedinou noc napíše největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla, ale záhy mu začalo být jasné, že úkol je nad jeho síly. O půlnoci proto zavolal čerta a upsal mu svou duši; ďábel pak nejenže knihu dokončil, ale dokonce se sám vtělil do nejznámější ilustrace na straně 290.

Ďáblova bible, někdy označovaná za osmý div světa, byla velká cestovatelka: z mateřského kláštera v Podlažicích putovala už kolem roku 1229, kdy končí záznamy o podlažickém bratrstvu, jako zástava do cisterciáckého kláštera v SedlciKutné Hoře. Roku 1295 ji opat Pavel Bavor z Nečtin odkoupil pro břevnovský klášterPraze, a s benediktiny pak za husitských nepokojů putovala do dobře opevněného klášteraBroumově.

Tam přečkala husitské války i zničení podlažického kláštera, ale roku 1594 si ji císař Rudolf II. odvezl do svých pražských sbírek. Zhruba o padesát let později se společně s dalšími starožitnostmi, uměleckými předměty a nejrůznějšími kuriozitami vydala na prozatím poslední cestu: do Švédska jako válečná kořist z třicetileté války. Od té doby je uložena v Královské knihovně ve Stockholmu. Přes opakované snahy o návrat do Čech se Ďáblovu bibli nepodařilo získat a domů se vrátila jen na několik měsíců, kdy od září 2007 do března 2008 byla vystavena v pražském Klementinu.
 

Kopie Ďáblovy bible je nyní v Broumovském klášteře

Kopie největší rukopisné knihy na světě, Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible, je během letní sezóny vystavena v knihovně Broumovského kláštera. Kniha opředená tajemstvím, která váží 75 kilogramů a na výšku měří téměř jeden metr, je vystavena na prohlídkovém okruhu od července do konce srpna 2022. Můžete ji spatřit během speciálně vyhrazených termínů nebo krátce při prohlídce klasického okruhu broumovského kláštera. Za tajemstvím Codexu Gigas se můžete vydat denně v 10:00, 13:00 a 16:00 hodin. Plné vstupné stojí 80 Kč, snížené pak 50 Kč.

Každý pátek a sobotu se navíc od 21:00 konají speciální noční prohlídky zaměřené na probíhající výstavu tajemství Ďáblovy bible. Příběh největšího světového rukopisu, který spatřil světlo světa ve zdech podlažického kláštera, je od dávných časů protkán mnoha neznámými. Co říkají prameny a co je už legenda? To zjistíte během prázdninových večerů...
 

Víte, že?

  • Benediktinský klášter v Podlažicích u Chrudimi zničili husité a zbyly z něj jen nepatrné stopy. Dnes na stejném místě stojí kostel sv. Markéty.
  • Dokonalá maketa Codexu Gigas vznikla v dílně žamberského knihařského mistra Jiřího Fogla.
  • Kdyby Codex gigas psal skutečně ďábel, musel by tak činit s notným sebezapřením. Kniha totiž obsahuje opisy celé Bible, Kosmovy kroniky, kalendárium, seznam podlažického bratrstva a různé náboženské traktáty. Na druhou stranu v ní lze najít řadu světských textů, například zaklínadla. Nápadně chybí návod k vymítání ďábla, ačkoli benediktini exorcismus prováděli.
  • písařJak rychle píše ďábel? Kdyby dávný písař denně napsal jeden sloupec, tedy 106 řádek, a pracoval šest hodin denně šest dní v týdnu, dokončil by celý rukopis asi za pět let. Pokud si ale sám linkoval řádky a hotový rukopis iluminoval, odhaduje se, že práce se mohly protáhnout na dvacet (a možná dokonce třicet) let.
  • Codex gigas se skládá z 310 pergamenových listů. Stránky mají rozměry 890 mm x 490 mm, kniha váží 75 kg a podle výpočtů by na výrobu potřebného pergamenu byly potřeba kůže asi ze 160 oslů či telat.
Noční hrané prohlídky broumovského kláštera s tajemstvím Codexu Gigas

12.8.
13.8.
Noční hrané prohlídky broumovského kláštera s tajemstvím Codexu Gigas

Noční prohlídky broumovského kláštera se konají každý prázdninový pátek a sobotu od 21:00 hodin.

Kopie Ďáblovy bible v broumovském klášteře

1.7.
31.8.
Kopie Ďáblovy bible v broumovském klášteře

Kopie největší rukopisné knihy na světě, Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible, je během letní sezóny vystavena v knihovně broumovského kláštera. Zájemci ji mohou spatřit v rámci klasického prohlídkového okruhu.

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

Další aktuality

6.8.
2022
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Královéhradecký kraj | Letní sporty
5.8.
2022
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Královéhradecký kraj | Životní styl
1.8.
2022
Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Královéhradecký kraj | Kultura