Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově
Památky

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.
Počátkem 19. století si zde dělníci postavili 24 domků ve dvou uličkách navzájem propojených schody. Postupně se tu vytvořila zvláštní spleť různorodých obydlí v prudkém svahu se zahrádkami a místní obyvatelé zde chovali i zvířata. Hustota obyvatel na omezeném prostoru mezi komunikací a skálou stále narůstala, což mělo za následek vznik stále nových přístavků, přídomků a kůlniček. Tím se vytvořil charakteristický vzhled osady. Skoro všichni obyvatelé si své příbytky stavěli svépomocí z materiálů, které tu našli po zrušeném vápencovém dolu. Kolorit osady byl už v 19. století natolik výrazný a zajímavý, že jej popsal ve svých romanetech „Můj přítel vrah“ a „Rváč“ spisovatel Jakub Arbes jako rozervané, divoké, ale přitom romantické místo, kudy často rád procházel.

Osada začala zvolna upadat před 1. světovou válkou, kdy byla zavřena část lomu a za 2. světové války tu mělo SS tajný úkryt ve sklepě místního hostince. Další zajímavostí je pobyt Svatopluka Karáska (kytaristy The Plastic People of the Universe). Konec svérázného života v osadě nastal v 80. letech minulého století, kdy vláda násilně odkoupila většinu domů a chtěla zde postavit mnohapatrovou budovu pro Ministerstvo vnitra. Plán tehdejším „pánům“ překazila Sametová revoluce a domky nakonec zůstaly, avšak bez bývalých majitelů, kterým nebylo umožněno vrátit se zpátky. Roku 1991 byla Buďánka prohlášena památkovou zónou, ale v domcích nikdo nebydlel a ani se o ně nestaral, takže začaly chátrat.
 

Buďánka dnes

Bývalá osada pomalu opět ožívá – v bývalém koloniálu se podařilo otevřít kavárnu s komunitním centrem. Nachází se zde také infocentrum pro celou památkovou zónu. Místo je tu také na společenské aktivity, například kurzy malování nebo pilates.
Na místě objektů, které již nelze zachránit dostanou šanci architekti. Vzniknout by zde mohly ateliéry pro umělce nebo místa sloužící kultuře a setkávání.

Kurz architektury 20. století

Kde jinde si nejlépe vychutnat kurz architektury než ve vile od slavného Adolfa Loose. Tento kurz dvanácti lekcí vás provede dějinami architektury 20. století a vila samotná vás bude během přednášek inspirovat.
Praha 5, Praha

Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu

Komentovaná prohlídka Velkého strahovského stadionu.
Praha 6, Praha

Velký strahovský stadion – ze západní tribuny

Jaký je příběh jednoho z největších stadionů světa? Speciální bezbariérová komentovaná prohlídka představí stadion z horní části západní tribuny, která byla určena pouze pro honorace.
Praha 6, Praha

Velký strahovský stadion – ze západní tribuny

Jaký je příběh jednoho z největších stadionů světa? Speciální bezbariérová komentovaná prohlídka představí stadion z horní části západní tribuny, která byla určena pouze pro honorace.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Originální filipínské bojové umění Pekiti Tirsia Kali – rodinný filipínský bojový systém

Bojové umění preferující použití chladné zbraně, ale i neozbrojený boj (Pangamut, Dumog). Průběžný nábor, semináře, tréninkové kempy.
Praha 5, Praha

Aikido Renmei Praha – kurzy japonského bojového umění

Láká vás bojové umění? Naučte se aikidó, japonské bojové umění v oddíle Aikido Renmei Praha, který klade důraz na cvičení se zbraněmi (bokken, džo, tanto).
Praha 5, Praha

Hung Kar-Kung fu v Praze – bojové umění pro každého

Pravidelné tréninky jihočínského bojového umění kung fu Hung Kar v Praze 5. Hung kar se řadí mezi styly kungfu pocházející z jihočínského kláštera šaolin. Jeho původ lze najít v technikách zen buddhistického mnicha Boddhidharmy ze 6. století našeho letopočtu.
Praha 5, Praha

Rodinné centrum Paleček – prostor pro rodiny s dětmi

Rodinné centrum Paleček si klade za cíl být bezpečným a stimulujícím prostorem pro rodiny s dětmi. Disponuje prostornou hernou s vyhrazeným místem pro miminka a batolátka. Nabízí celým rodinám místo, kde se mohou sejít s přáteli a společně si povídat a nebo si hrát s dětmi.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Park a usedlost Klamovka se zahradní restaurací

Z kopce rovnou dolů neboli z Podbělohorské k Plzeňské ulici se rozkládá středně velká, původně rokoková zahrada, kterou v polovině 18. století zakoupila rodina Clam-Gallasů, podle níž se lokalita také jmenuje. Bohatá je historie zdejší zahradní restaurace, která se datuje již k roku 1895.
Praha 5, Praha

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.
Praha 5, Praha

Usedlost Ladronka s restaurací

Usedlost Ladronka stojí v místech, kde stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. Po nákladné rekonstrukce je zde v současné době restaurace.
Praha 6, Praha

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.
Praha 5, Praha