!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Usedlost Kotlářka v Košířích
Gurmánská turistika

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.
Ojedinělá historická usedlost dnes nabízí příjemný relax uprostřed zeleně nedaleko centra, s krásnou vyhlídkou na Prahu a ubytovací kapacitou až 46 lůžek. Budete-li mít chuť na lahodnou večeři či oběd, zavítejte do místní restaurace, kde na vás čekají speciality české kuchyně od skutečných odborníků, kteří naladí chuťové pohárky na tu správnou notu.
 
Za pěkného počasí nabízí Kotlářka příjemné venkovní posezení, které si oblíbí i maminky s dětmi. Pro ty je tu připraveno dětské hřiště, kde se bezpečně zabaví, a vy si můžete vychutnat posezení s přáteli. Nevíte, co s načatým večerem? Přijďte si poslechnout příjemnou živou hudbu, vychutnat sklenku vína či zlatavého moku a vyberte si jednu z lahodných specialit z bohatého menu.

Kotlářka pro vás může být vším – příjemným zázemím pro posezení s přáteli či prostorem pro oslavu výjimečných událostí vašich blízkých. Tuto odlehlou usedlost nedaleko centra Prahy si určitě oblíbíte.
 

Z historie usedlosti

Původně bývala Kotlářka viniční usedlostí z 15. století, kdy zde vznikla vinice Jana Otlíka. Podoba usedlosti stále odkazuje na viniční domek a její pojmenování je dědictvím staroměstského kotláře Melichara Werschauera. Ve čtyřicátých letech 18. století se území Kotlářky rozšířilo o přilehlou vinici Kaničkářka a o deset let později se rozrostla do stávající podoby viniční usedlosti.

Kvůli válce byly roku 1742 vinice zčásti zpustošeny a nahrazeny poli, hliništěm a cihelnou.  Po požáru v roce 1801 byla usedlost přestavěna Josefem Bečkou ve stylu anglické gotiky. Fungovala jako hospodářský statek s krávami, které se pásly naproti na Skalce, kde původně nebýval les, ale pastvina. Smíchovský stavitel Bečka zároveň obnovil cihelnu, která tu fungovala až do 2. světové války. Bečkova dcera se provdala za slavného lékaře Jana Jánského, objevitele krevních skupin. Jeho sestra byla zas chotí ministra financí Aloise Rašína. Výrazná rekonstrukce Kotlářky nastala po roce 1970, kdy se sem nastěhoval Státní statek hl. m. Prahy – středisko ochrany rostlin.
Zobrazit více

Provozovatel

Viniční usedlost Kotlářka

Kotlářka 115
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 732 128 798
Email:
info@usedlost-kot...
WWW:
www.usedlost-kotl...
GPS:
50,071056 14,357170
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

1,5 hodiny