Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Usedlost Kotlářka v Košířích
Gurmánská turistika

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.
Ojedinělá historická usedlost dnes nabízí příjemný relax uprostřed zeleně nedaleko centra, s krásnou vyhlídkou na Prahu a ubytovací kapacitou až 46 lůžek. Budete-li mít chuť na lahodnou večeři či oběd, zavítejte do místní restaurace, kde na vás čekají speciality české kuchyně od skutečných odborníků, kteří naladí chuťové pohárky na tu správnou notu.
 
Za pěkného počasí nabízí Kotlářka příjemné venkovní posezení, které si oblíbí i maminky s dětmi. Pro ty je tu připraveno dětské hřiště, kde se bezpečně zabaví, a vy si můžete vychutnat posezení s přáteli. Nevíte, co s načatým večerem? Přijďte si poslechnout příjemnou živou hudbu, vychutnat sklenku vína či zlatavého moku a vyberte si jednu z lahodných specialit z bohatého menu.

Kotlářka pro vás může být vším – příjemným zázemím pro posezení s přáteli či prostorem pro oslavu výjimečných událostí vašich blízkých. Tuto odlehlou usedlost nedaleko centra Prahy si určitě oblíbíte.
 

Z historie usedlosti

Původně bývala Kotlářka viniční usedlostí z 15. století, kdy zde vznikla vinice Jana Otlíka. Podoba usedlosti stále odkazuje na viniční domek a její pojmenování je dědictvím staroměstského kotláře Melichara Werschauera. Ve čtyřicátých letech 18. století se území Kotlářky rozšířilo o přilehlou vinici Kaničkářka a o deset let později se rozrostla do stávající podoby viniční usedlosti.

Kvůli válce byly roku 1742 vinice zčásti zpustošeny a nahrazeny poli, hliništěm a cihelnou.  Po požáru v roce 1801 byla usedlost přestavěna Josefem Bečkou ve stylu anglické gotiky. Fungovala jako hospodářský statek s krávami, které se pásly naproti na Skalce, kde původně nebýval les, ale pastvina. Smíchovský stavitel Bečka zároveň obnovil cihelnu, která tu fungovala až do 2. světové války. Bečkova dcera se provdala za slavného lékaře Jana Jánského, objevitele krevních skupin. Jeho sestra byla zas chotí ministra financí Aloise Rašína. Výrazná rekonstrukce Kotlářky nastala po roce 1970, kdy se sem nastěhoval Státní statek hl. m. Prahy – středisko ochrany rostlin.

Provozovatel

Viniční usedlost Kotlářka

Kotlářka 115
150 00 Praha 5
Tel.:
+420 732 128 798
Email:
info@usedlost-kot...
WWW:
www.usedlost-kotl...
GPS:
50,071056 14,357170
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
Tipy na výlet:
Praha 5 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Winter Run Praha

Kdy: 18.2.2023. Kde: Park Ladronka.
Praha, Praha

Kluziště na Vypichu – brusle u obory Hvězda

Veřejné kluziště na Vypichu před oboru Hvězda, v areálu dopravního hřiště Domu dětí a mládeže Praha 6. Bruslení pro veřejnost ve všední dny v čase 12:00-21:00 hod (v dopoledních hodinách vyhrazeno pro školy a školky)a o víkendu od 9:00 do 21:00. 
Praha 6, Praha

29. břevnovský masopustní průvod 2023

Břevnovský masopustní průvod projde Břevnovem v úterý 21. února 2023.
Praha 6, Praha

Czech Republic FIM Speedway Grand Prix – Mistrovství světa na ploché dráze

Na pražském stadionu Markéta se uskuteční již 27. ročník mistrovství světa na ploché dráze seriálu FIM Speedway Grand Prix. Pražský plochodrážní stadion Markéta bude hostit elitu světového plochodrážního sportu.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

TripBook Photo – venkovní únikovky

Hra je založena na logické úvaze, prostorovém vnímáním, odhadu a paměti.
Praha 5, Praha

Usedlost Cibulka

Usedlost koupila Nadace rodiny Vlčkových, která v areálu plánuje vybudovat dětský hospic i prostory pro veřejnost.
Praha 5, Praha

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.
Praha 5, Praha

Sad jabloní, třešní a hrušní na Cibulce

V romantickém lesoparku Cibulka plném soch stojí čínský pavilon, a kolem něj se na dvou svazích rozprostírá převážně jabloňový sad.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Usedlost Ladronka s restaurací

Usedlost Ladronka stojí v místech, kde stál původně viniční lis ze 14. století založený Karlem IV. Po nákladné rekonstrukce je zde v současné době restaurace.
Praha 6, Praha

Filema

Náš šéfkuchař vaří autentickou řeckou kuchyni z prvotřídních řeckých surovin ve stylu malých předkrmů mezedes. Kouzlo spočívá v jednoduchosti...
Praha, Praha

Hotel Golf v Praze

Čtyřhvězdičkový Hotel Golf se nachází 15 minut jízdy od centra města v klidné části Prahy 5 – Motol.
Praha 5, Praha

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze

S historií břevnovského kláštera je spjat také pivovar. Možná vznikl již záhy po založení kláštera, jako součást jeho hospodářského zázemí, jeho existenci ovšem jen nepřímo dokládá listina z poloviny 13. století.
Praha 6, Praha