Úvod > Co chcete dělat? > Kaprálův mlýn v údolí Říčky
Příroda

Kaprálův mlýn v údolí Říčky

Na dně hlubokého údolí Říčky v Moravském krasu leží středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Funguje jako ekodům pro vzdělávací programy a mezinárodní skautská základna. Pro turisty je pak místem odpočinku při výletech s možností koupě dobré kávy či regionálních produktů.
Poslední údolí Moravského krasu, kterým nevede silnice a podrželo si svůj přírodní charakter, se nachází u Kaprálova mlýna. Nad mlýnem se vypíná Lysá hora porostlá teplomilnou stepní vegetací s mnoha vzácnými druhy, kterými se pyšní Pálava u rakouských hranic. Ze tří vyvěraček pod kopcem sbírá vodu potok Říčka, dál proti proudu se ve skalách otevírají jeskyně Pekárna, Švédův stůl, Netopýrka a řada dalších. Ráj pro velké i malé přírodovědce, místa jitřící fantazii a propojující nás s životem předků, kteří několik tisíciletí obývali tyto jeskyně.

Obchůdek
Celoročně je pro návštěvníky mlýna otevřen obchůdek, který provozují mlýnští mezinárodní dobrovolníci. V obchůdku je možné zakoupit fairtradovou kávu z kávovaru, horkou čokoládu, čaj či mošt a další pochutiny, se kterými si můžete sednout pod pergolu či k ohništi a poté se jen kochat krásami okolí, poslouchat zpěv ptáků a vnímat klid údolí. V nabídce obchůdku jsou i regionální produkty – mlýnský med, mýdla od Mydlidědka, ponožky s netopýry a další. Mimo to v obchůdku najdete skautské vybavení či knihu Zítra bude líp od Zdeny Kaprálové, bývalé majitelky mlýna, která v knize popisuje osudy své rodiny, zejména dramatický život během druhé světové války. 

Veřejné ohniště
V CHKO není dovolené rozdělávat oheň, mimo vyhrazená místa. Takovým vyhrazeným místem je i ohniště na Kaprálově mlýně. Příležitost pro vás posedět u ohně, ať už s rodinou či přáteli. V případě zájmu lze zapůjčit opékáčky. Pro velké organizované skupiny je vyhrazen poplatek 25 Kč na osobu. Na dvoře Kaprálova mlýna najdete pítko pro načepování pitné vody.​

Opičí dráha nad potokem a houpačka
Děti ocení možnost průzkumu potoka Říčky, lanových aktivit přes něj a obří paletové houpačky pro 4 (herní prvky najdete, když půjdete podél Říčky cca 250 metrů od brány, nechoďte však prosím přes pozemek mlýna).

Provozovatel

Junák - český skaut, Kaprálův mlýn, z.s.

Ochoz u Brna 235
Ochoz u Brna
664 02 Ochoz u Brna
Tel.:
+420 544 212 993
Email:
info@kapraluvmlyn.cz
GPS:
49,242506 16,732516
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka

Ochoz u Brna, Jihomoravský kraj
Rozhledna Mokrá-Horákov

Rozhledna Mokrá-Horákov

Mokrá-Horákov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jihomoravský kraj
Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar

Křtiny, Jihomoravský kraj